Bursa americană creşte uşor, dar dă semne de oboseală
Pieţele americane dau semne de oboseală după opt zile de creştere din 11, dar achiziţiile şi fuziunile alimentează optimismul, în timp ce Grecia este aşteptată să anunţe măsuri dure.
Acţiunile au încheiat în uşoară creştere, marţi, după ce fuziunile şi achiziţiile au sprijinit unele sectoare, în timp ce investitorii şi-au retras profiturile însă din unele câştiguri recente pe sectorul tehnologic şi acţiunile bancare.
S&P 500 a crescut opt din ultimele 11 zile de tranzacţionare, daru au apărut semne de oboseală, pe fondul unei abordări mai precaute a investitorilor înainte de anunţarea datelor privind locurile de muncă, la finele săptămânii.
Producătorulde îngrăşăminte CF Industries Holdings Inc (CF.N) a ridicat oferta sa de preluare ostilă a Terra Industries Inc (TRA.N), în timp ce Dow Chemical Co a anunţat că va vinde una din unităţile sale firmei Bain Capital Partners.
Aceasta a ajutat la creşterea optimismului la o zi după ce American Insurance Group (AIG.N) a anunţat un acord record de vânzare a unităţii asiatice de asigurări. Mai multe acorduri reprezintă un semn că pieţele financiare se normalizează şi economia se îmbunătăţeşte.
Indicele industrial Dow Jones a urcat 2.19 puncte, sau 0.02 procente la 10405.98. Standard & Poor 500 a adăugat 2.60 puncte, sau 0.23 procente la 1118.31. Nasdaq Composite a crescut 7.22 puncte sau 0.32 la sută la 2280.79.
În cadrul altei dezvoltări bune, costurile de împrut ale Greciei au scăzut la cel mai mic nivel din ultimele săptămâni pe fondul aşteptărilor ca guvernul său să anunţe noi măsuri de austeritate pentru a câştiga garanţiile europene.
Componenta Dow International Business Machines (IBM.N) a căzut 0.9 procente la 127.42 dolari, în timp ce Hewlett Packard a pierdut 0.8 la sută la 51.12 dolari, iar JPMorgan Chase & Co a pierdut 0.5 procente la 41.62 dolari şi Bank of America minus 1.5 la sută la 16.46 dolari.
Acţiunile Ford Motor Co au pierdut 1,5 la sută la 12.22 dolari
CF Industries Holdings a ridicat oferta sa la 47.40 dolari pe acţiune pentru preluarea Terra Industries, ale cărei acţiuni au urcat 10.9 la sută la 45.67 dolari. CF a pierdut un procent la 106.42 dolari.
Dow Chemical Co a anunţat că va vinde unitatea de produse plastice Styron către Bain Capital Partners pentru 1.63 miliarde dolari, iar acţiunile au urcat 0.7 la sută la 28.88 dolari.
Pe Nasdaq, compania Qualcomm Inc a urcat peste şase procente la 37.93 dolari.
Antena3.ro
-
Plata salariilor compensatorii pentru sefii demisi a dus Bursa pe pierdere operationala in T4
10 Feb, 10:53 | 0 comentarii -
Analistii de la Raiffeisen maresc pretul-tinta pe Transgaz inainte ca statul sa lanseze oferta de actiuni
08 Feb, 14:41 | 0 comentarii -
Dezamagire dupa dividendul anuntat de SIF Moldova. Analistii Raiffeisen reactioneaza: Nu excludem posibilitatea ca investitorii sa ceara dividende mai mari
07 Feb, 17:29 | 0 comentarii -
GSP.roVIDEO Declaraţia lui Mircea Sandu a determinat 4 echipe să-şi prelungească şederea în Antalya
-
Seful OPSPI: Vanzarile pe Bursa merg mai departe dupa calendarul anuntat. Nu suntem afectati de schimbarea Guvernului
07 Feb, 16:09 | 0 comentarii -
Oferta de la Transelectrica, programata sa inceapa pe 29 februarie
07 Feb, 12:59 | 0 comentarii
* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate
vezi articolul in HTML5




.gif)
