Buget de 2,2 milioane euro pentru ?tipărituri" şi promovare externă
Departamentul pentru Strategii Guvernamentale va cheltui în acest an 9,2 milioane de lei, pentru proiecte de comunicare, de promovare a imaginii ţării peste hotare şi pentru consultanţă.
Executivul s-a mai angajat să sprijine unele publicaţii din ţară în scopul informării publice, susţin ziariştii de la Financiarul. Asta după ce, recent, premierul Emil Boc a anunţat că va interzice publicitatea de stat timp de şase luni, din cauza crizei. Câştigătorii contractelor încheiate pentru derularea programelor, a proiectelor şi a acţiunilor pot solicita avansuri de până la 30%, fără să li se ceară în schimb scrisori de garanţie bancară.
Pentru promovarea imaginii României, Departamentul pentru Strategii Guvernamentale va invita în ţară jurnalişti străini, cercetători sau consultanţi în diverse domenii, cu suportarea cheltuielilor de sejur si transport.
Acelaşi departament va putea realiza şi producţii multimedia în regim propriu, atât pentru promovarea ţării, cât şi pentru ?optimizarea comunicării guvernamentale".
Guvernul a păstrat discreţia în legătură cu Hotărârea prin care au fost alocate cele 9,2 milioane de lei. Aceasta fost adoptată în şedinţa de guvern de săptămâna trecută, de la Iaşi, fără ca actul normativ să fi fost anunţat la briefingul de la finalul şedinţei.
Antena3
-
Ce ne așteaptă în 2010?
24 Dec, 15:59 | 0 comentarii
-
Enel discuta achizitia actiunilor detinute de Fondul Proprietatea la companiile sale din Romania “numai dupa” ce rezolva preluarea pachetului detinut de stat la Muntenia Sud
23 Noi, 19:39 | 0 comentarii -
Codul samurailor pentru managerii români
25 Mai, 11:41 | 0 comentarii -
Teodora Migdalovici - îmblânzitoarea de lei
24 Mai, 20:13 | 0 comentarii -
GSP.roPămîntul întors sub picioare » Mihai Neşu foloseşte în SUA un dispozitiv care îl ajută să stea drept şi să se mişte uşor
-
De investit: Egipt, frontiera economică dintre Europa şi Asia
24 Mai, 19:46 | 1 comentarii -
Profesioniştii „do it yourself”. Mii de euro pe lună, doar cu diploma de bac
14 Mai, 11:19 | 0 comentarii
* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate
vezi articolul in HTML5





