Philip Morris dă Norvegia în judecată pentru că vrea să scadă consumul de tutun
"Philip Morris Norway (PMN) va începe procedurile legale pentru a răsturna interdicţia de a afişa produse de tutun în magazine," arăta compania într-un comunicat.
Urmând exemplul Irlandei şi Islandei, Norvegia a interzis pe 1 ianuarie afişarea ţigărilor în magazine pentru a reduce consumul acestor produse.
De altfel, compania americană recunoaşte că interzicerea afişării nu a avut niciun impact asupra reducerii consumului în statele care au implementat aceste măsuri, dar "aceste regelementări împiedică clienţii să vadă gama de produse şi restrânge concurenţa".
În timp ce oficialii norvegieni subliniau că acţiunea companiei demonstrează că guvernul este pe ?calea cea bună?.
?Dacă Philip Morris chiar crede că interdicţia nu reduce consumul de tutun, nu s-ar îngrijora pentru această şege," declara Bjoern-Inge Larsen, şeful Direcţiei de Sănătate.
"Dimpotrivă, cred că acţiunea legală este un indicator că interdicţia va contribui la reducerea consumului de tutun pe termen lung" .
În iunie 2004, Norvegia a devenit al doilea stat din lume, după Irlanda, care a interzis fumatul în locuri publice, inclusiv baruri, restaurante sau cluburi.
Antena3.ro
-
Un elan a dat buzna într-un magazin din Norvegia - VIDEO
15 Iul, 19:04 | 0 comentarii
-
Analiza SWOT Transelectrica: De ce ar cere investitorii un discount de pret de pana la 15% ca sa cumpere actiunile statului. Punctele tari - pozitia de monopol si politica de dividende, puncte slabe - lichiditatile companiei si riscul de reglementare
03 Feb, 18:02 | 2 comentarii -
Sfârşitul unei ere: Kodak nu va mai produce camere foto şi video
10 Feb, 14:49 | 1 comentarii -
Nokia va concedia 4.000 de angajaţi pentru a reduce costurile. Compania mută producţia în Asia
08 Feb, 16:11 | 1 comentarii -
GSP.roVIDEO Declaraţia lui Mircea Sandu a determinat 4 echipe să-şi prelungească şederea în Antalya
-
Enterprise Investors investeşte 40 mil. euro în parcuri eoliene; România se află pe lista partenerilor posibili
06 Feb, 17:31 | 0 comentarii -
Tata Motors ar putea veni în România, la Jucu
05 Feb, 12:50 | 12 comentarii
* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate
vezi articolul in HTML5




.gif)

Si-au cam luat-o in cap patronii de la tigari. Au ajuns sa comande ei intr-un stat unde trebuie puse pachetele de tigari. Norvegia nu prea e Romania insa. Asa ca s-ar putea sa si-o fure domnii cu tigarile. In locul norvegienilor ii ejectam de pe piata pe alde Filip Maurice astia de nu se vedeau. Ii scoteam de tot de pe piata. Tupeisti care imbolnavesc lumea de cancer.