Actualizat acum:44 secunde

Salariul minim la Metrorex, 1.300 de lei. Aflaţi cât câştigă greviştii de la metrou

20 noiembrie 2009 08:36 | |
Nota 5 / 5 voturi
Slab
Satisfacator
Bun
Foarte bun
Excelent!

Cele mai mic venit net în cadrul Metrorex este cel al unui curier, care primeşte lunar circa 1.300 de lei. La polul opus este directorul general adjunct, care câştigă aproximativ 5.800 de lei lunar. capital.ro a intrat în posesia unui stat de plată care atestă faptul că o casieră de la metrou merge acasă lunar cu circa 1.900 de lei în buzunar, scrie Capital

Directorul general al Metrorex, Gheorghe Udrişte, veniturile nete ale angajaţilor companiei sunt constituie din salariu tarifar potrivit grilei de salarizare şi o serie de sporuri, ţinând cont de activitatea desfăşurată.

"La salariile tarifare de bază se adaugă aproape 60% - 70% sporuri", a menţionat Gheorghe Udrişte. Prin urmare, veniturile medii brute lunare ale angajaţilor Metrorex au ajuns în acest an la circa 3.600 de lei, iar veniturile nete la 2.600 de lei lunar.

Dacă nivelul minim e cel al curierului şi cel mai înalt e al directorului general adjunct, puţin sub medie se află un casier şi peste medie un mecanic de tren.

De fapt, un casier care lucrează de 3 ani la Metrorex câştigă net 1.800-1.900 de lei. Angajatul are diplomă de liceu şi studii de specialitate.

"Cursurile de specialitate sunt în contabilitate şi în domeniul financiar. Nu e suficientă diploma de liceu", spune directorul general al Metrorex.

În cazul unui mecanic de tren cu aceeaşi vechime, venitul net lunar atinge aproape 2.900-3.000 de lei. Mecanicul necesită studii medii şi cursuri de specialitate.

"Mecanicii de tren se situează în partea de sus a grilei de salarizare şi, de aceea, câştigă aproape dublu decât casierii", a adăugat Gheorghe Udrişte.

Institutului Naţional de Statistică (INS) anunţa că salariul mediu net la nivel naţional a ajuns 1.359 lei, asemănător cu cel mai mic venit net al unui angajat de la Metrorex.

Antena3.ro

Etichete pentru acest articol » metrorex , metrou , grevisti , greva

Comentarii

Au fost postate 9 comentarii până acum pentru acest articol. Adaugă un comentariu.
  • Răspunde
    Basescu presedinte !
  • Răspunde
    S-a vazut cu ocazia grevei cat de important e metroul pentru bucuresteni. Mecanicii aia si tehnicienii care stau numai in subteran, precum cartitele, sunt vai de capul lor, au tot felul de boli profesionale, le cade parul etc. Acum nu s-a gasit nimeni sa le ia apararea, pentru ca in conditiile campaniei electorale asta ar fi insemnat sinucidere pentru cei care ar fi facut asa o imprudenta. Romanii sunt niste nenorociti: ar vrea sa aiba mai multe drepturi, dar nu dau dovada de o minima solidaritate si ii injura pe grevisti. Pe de alta parte, in conditiile crizei din prezent, e limpede ca nu se pot acorda sporuri salariale.
  • Răspunde
    la ce salarii au astia, nu inteleg scopul grevei. pai sa intrebe un profesor sau un medic cat castiga si atunci sa vedem daca ar mai face greva.
  • Răspunde
    au anutat pe alte site-uri ca directorul are 4300 de lei. in fine, e clar ca greva a fost politica, au conditii mult mai bune de munca decat altii care presteaza aceeasi munca, si stand mereu la caldura iarna si la racoare vara. si nu trebuie sa aiba nici diploma de economist casierele ca sa vanda niste bilete. rusine psd ca ati paralizat bucurestiul 2 zile din ratiuni politice. PS. Cicutza, Crina_Tm dati dovada de adevarata cultura. Doar astfel de sustinatori are Geoana?
  • Răspunde
    E bine ca lucrez toate sambetele si castig 850 de ron si am salariul minim pe cartea de munca. Si eu vreau sa ma angajez la Metrorex, chiar o sa ma interesez zilele astea sa vad cati bani trebuie sa dau sa intru la ei. As fi dispus sa dau pana in 4.000 de ron, o sa-i recuperez din prime si sporuri. Abia astept sa-mi incep viata la stat.
  • Răspunde
    iar marota salariilor, cat castiga x sau y. interesant este altceva, de care nu sufla o vorbulita, cat are salariul dir general si cat e indemnizatia de sedinta ai membrilor CA de la metrou, adica al capushelor, nu al celor care chiar muncesc pe bani si mecanicii o fac ca sobolanii, sub pamant ore in sir:)
  • Răspunde
    VOTATI GEOANA PRESEDINTE ! NU VOTATI marinarul turmentat, gigolo-muzeograful si doctorul-tradatorul bucurestenilor ! VOTATI GEOANA PRESEDINTE ! NU VOTATI marinarul turmentat, gigolo-muzeograful si doctorul-tradatorul bucurestenilor ! VOTATI GEOANA PRESEDINTE ! NU VOTATI marinarul turmentat, gigolo-muzeograful si doctorul-tradatorul bucurestenilor ! VOTATI GEOANA PRESEDINTE ! NU VOTATI marinarul turmentat, gigolo-muzeograful si doctorul-tradatorul bucurestenilor ! VOTATI GEOANA PRESEDINTE ! NU VOTATI marinarul turmentat, gigolo-muzeograful si doctorul-tradatorul bucurestenilor ! VOTATI GEOANA PRESEDINTE ! NU VOTATI marinarul turmentat, gigolo-muzeograful si doctorul-tradatorul bucurestenilor !
  • Răspunde
    bravo cicutza, esti o adevarata doamna! Limbaj elevat, comportament rafinat.
  • Răspunde
    J O S B A S E S C U ! M U J E P D L ! J O S B A S E S C U ! M U J E P D L ! J O S B A S E S C U ! M U J E P D L ! J O S B A S E S C U ! M U J E P D L ! J O S B A S E S C U ! M U J E P D L ! J O S B A S E S C U ! M U J E P D L ! J O S B A S E S C U ! M U J E P D L ! J O S B A S E S C U ! M U J E P D L ! J O S B A S E S C U ! M U J E P D L ! J O S B A S E S C U ! M U J E P D L ! J O S B A S E S C U ! M U J E P D L !
ADAUGĂ UN COMENTARIU




Pentru validarea comentariului, vă rugăm introduceţi textul din imagine:

Sunt de acord cu termenii de utilizare si politica de confidenţialitate a site-ului Antena 3.

Topul Ştirilor din categoria News

Citite
Comentate