Franţa. Campania de vaccinare împotriva gripei AH1N1, anchetată de o comisie parlamentară
Singurele partide care s-au opus înfiinţării unei comisii de anchetă sunt partidul de dreapta UMP al preşedintelui Nicolas Sarkozy şi Partidul Socialist. Solicitarea de începere a anchetei a fost, însă, adoptată întrucât pentru respingerea unei astfel de cereri ar fi fost nevoie ca trei cincimi dintre deputaţi să voteze împotrivă.
"Nu vorbim de acuzaţii, ci de o anchetă?, a declarat deputatul Jean-Luc Preel. "Trebuie să cunoaştem raţiunile acestui non-succes al campaniei de vaccinare pentru a putea face faţă unor noi eventuale pandemii", a adăugat oficialul.
La începutul verii trecute, Guvernul francez a demarat o campanie de achiziţionare a 94 de milioane de doze de vaccinuri împotriva gripei noi. Numai 5,6 milioane de francezi au acceptat să se vaccineze.
Campania de vaccinare a fost aspru criticată din cauza cheltuielilor exagerate (mai mult de 800 de milioane de dolari), dar şi a faptului că în procesul de vaccinare nu au fost implicaţi şi medicii de familie.
Antena3.ro
-
O femeie a încercat să îşi dea foc într-un oraş din sud-vestul Franţei
10 Feb, 23:40 | 0 comentarii -
Guvernul Austriei anunţă un plan de austeritate pe cinci ani, de 26,7 miliarde de euro
10 Feb, 23:39 | 0 comentarii -
Europa suferă de frig: Aproximativ 600 de morţi în urma valului de ger şi ninsori
10 Feb, 21:32 | 1 comentarii -
GSP.roDoi foşti stelişti îi atrag atenţia lui Stan că încă mai are probleme » "Ai grijă, Ilie!"
-
Iarna a paralizat Europa. Dunărea a îngheţat din Croaţia până la vărsare în România
10 Feb, 20:55 | 2 comentarii -
Vladimir Putin plăteşte amenda pentru mitingul simpatizanţilor săi. Vezi despre ce sumă este vorba
10 Feb, 20:26 | 0 comentarii
* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate
vezi articolul in HTML5




.gif)
