Google transformă PC-ul în istorie- va aduce stocarea datelor online
Google Drive, sau "GDrive", ar putea scoate clasicul desktop de pe piaţă- deoarece fişierele personale ale utilizatorilor şi sistemul de operare ar putea fi stocate pe serverele Google şi accesate prin internet.
GDrive este aşteptat să fie lansat în acest an, potrivit site-ului TG Daily, care îl descrie ca pe ?cel mai aşteptat produs Google de până acum?. Acesta este văzut ca o distanţare de sistemul de operare Windows, ce se găseşte în majoritatea computerelor din lume, în favoarea unei soluţii care vede procesarea şi stocarea realizate la mii de kilometri depărtare.
De altfel utilizatorii se îndreaptă din ce în ce mai mult spre servicii web, de obicei gratis, de la email, precum Hotmail sau Gmail, şi stocarea fotografiilor online, precum Flickr sau Picasa, sau aplicaţii pentru documente, ca Google Apps. Astfel că distrugerea unui calculator nu afectează datele, deoarece sunt salvate într-un ?nor? (cloud) şi pot fi accesate prin orice alt calculator.
GDrive va urma aceeaşi logică mutând conţinutul unui hard al utilizatorului pe serverele specializate ale Google. PC-ul se va transforma într-un dispozitiv ce acţionează ca un portal web, posibil printr-o adaptare a sistemului de operare Google pentru telefoanele mobile, Android. Astfel că utilizatorii vor percepe computerele personale mai degrabă ca software, decât ca hardware.
Tocmai acest viitor însă îi alarmează pe criticii Google. Ei cred că astfel cineva poate vedea oricând toate datele personale, pe care le şi poate oferi guvernelor, de exemplu.
Google a refuzat să comenteze despre GDrive, dar a admis necesitatea creării de asemenea reţele.
Antena3.ro
-
Google, condamnat pentru defăimare
27 Sep, 11:10 | 3 comentarii
-
Facebook a lansat propria aplicaţie de photo sharing, la o lună şi jumătate după ce a cumpărat Instagram
25 Mai, 11:16 | 0 comentarii -
Apple plusează: John Malkovich se sfătuieşte cu SIRI şi face reclamă la iPhone 4S
24 Mai, 21:43 | 0 comentarii -
SUA au spart site-uri ale al-Qaida. Pentru prima dată, un înalt oficial american recunoaşte acest lucru
24 Mai, 11:59 | 3 comentarii -
GSP.roCe l-a impresionat pe Bute la cîntarul oficial: "A fost incredibil"
-
Sony lansează Handycam, camera video rezistentă la apă şi la căderi de la o înălţime de până la 1,5 metri
23 Mai, 23:23 | 0 comentarii -
Google îl omagiază pe pionierul muzicii electronice, Robert Moog, printr-un logo inedit
23 Mai, 09:12 | 0 comentarii
-
logic ca cine are secrete mari nu o sa isi tine informatiile acolo...cat despre disparitia desktop-ului, cam greu, gamerii adevarati nu renunta la desktopuri.
-
Probabil ca va prinde la ignorantii de americani, care se uita la filme de troria conspiratiei gen Zeitgeist si se cred cultivati dar in timpul asta la curge scuipat din gura... dupa care vor da fuga si isi vor transfera toate datele personale pe GDrive, pentru ca li se va spune ca acolo nu ajunge Ben Laden ...In Europa sau cel putin in Ro ar trebui sa fi putin handicapat sa accepti asa ceva
-
Din pacate, filmele pe care le credeam acum 10-15 ani doar SF-uri se apropie de realitate.Vom fi controlati cum nu am mai fost niciodata.Incet,incet, incet.....cu pasi mici si siguri.Actele biometrice deja devin obligatorii, urmeaza cip-urile la nastere .... si cam atat.Si toate astea in numele sigurantei si protectiei persoanei.Este portita inventata ca sa se poata eluda cele mai elementare drepturi.
-
Vai ce articole jenante. Oricum, nota 1 redactiei pentru magariile pe care le debitati.
Mai bine nu mai postati asa stiri jenante preluate de pe site-uri si mai jenante gen TG Daily :))
Si daca va dati mari in IT, blocarea sectiunii live pe site la fiecare 10 minute alunga vizitatorii. Daca nu puteti suporta traficul si de-aia deconectati utilizatorii, mai bine nu puneti sectiune live. Jenant -
http://www.geocities.com/cioanas/NumarulFiarei/acum.html
-
nu este o noutate asa de mare , MobileMe si iDisk pe Apple care face exact accelas lucru este de ceva timp..google incearca sa ofere un serviciu identic care bineinteles va functiona ok doar acolo unde viteza internetului este destul de mare la noi mai putin ..cred
-
name te inseli rau de tot.. citeste ca lumea stirea... mobileme si idisk nu fac acelasi lucru.. hehe esti idiot.. sunt stiri chiar bune... Articole jenante auzi acolo..daca sunt articole jenante de ce mai intri aici si le citesti.. dute la pascut..
-
Auzi tu disparitia PC-ului!!! :)))). Daca dispare, atunci cum o sa intru pe google sa accesez datele de acolo? Stocare de date o poti faci si pe dvd sau memory stick si uite ca PC-ul nu a disparul. :))). Redactori de 2 bani.
-
Ce sa-r intampla daca un virus ar sterge toate datele.
-
Ce sa-r intampla daca un virus ar sterge toate datele?
-
subscriu cu adi.....
La ce e nevoie de asa ceva cand au aparut hard-diskuri si medii de stocare cu capacitati impresionante si la preturi avantajoase accesibile oricui?
-
subscriu cu Dordevil. autorul articolului face o confuzie enorma, de fapt nici nu stie ce inseamna un PC, ce e un sistem de operare.. si stocarea datelor. PC-uri si sisteme de operare.. la fel ca si stocarea datelor vor fi intotdeauna pe PC-ul local. Ca se vor stoca date si vor fi procesate la distanta asta e alta treaba.. dar si acolo e un computer care face treaba asta.
-
Se pare ca Antena3 iubeste numai IE.. numai asa apar comentariile; pt restul browserelor.. dau cu banu`
-
bah da orice as scrie, tot nemultumiti sunteti, ia mai duceti-va spre plm :))
* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate
vezi articolul in HTML5






De ce existente mediilor de stocare foarte accesibile si de capacitate mare nu e suficienta? Simplu.... mediile de stocare pot sa se defecteze, astfel ajungi sa-ti pierzi toate informatiile. Bineinteles ca exista RAID si network storage cu cluster de HDD care sa protejeze impotriva pierderii datelor atunci cand unul din HDD-uri se defecteaza, insa cate persoane folosesc asta?
Principalul motiv insa pentru ceva gen GDrive e ca iti poti accesa documentele, pozele etc. de oriunde te-ai afla. Intelegi mai bine impactul atunci cand folosesti Google Apps si te obinuiesti cu acel mod de a accesa datele. Dupa ce de 2 ani folosesc Google Apps, categoric optez pentru a-mi stoca documentele online tocmai ca-mi sunt accesibile de oriunde m-as afla. Documentele .doc si .pdf le uploadez in contul meu. Pur si simplu, lucrand cu Google Apps m-a cucerit.
Cat despre vitezele de transfer.. RO sta foarte bine la acest capitol, comparat cu tari occidentale chiar. Chestia e ca oricat am avea, multi dintre noi tot n-ar fi multumiti.