Geoană despre Mitrea: Prefer să nu mai comentez despre acest "aşa-zis" coleg al nostru
Geoană a afirmat, comentând acuzele lui Miron Mitrea la adresa sa şi a echipei sale din campania prezidenţială, că singura declaraţie a acestuia care l-a "frământat un pic, nu mult", a fost aceea că există un risc de spargere a PSD, pentru a fi creat un alt partid.
Liderul PSD a răspus punctual acuzelor lui Mitrea, precizând că acesta a cerut, la negocierile de formare a Guvernului PSD-PDL, ministerul Transporturilor, şi nu Internele. Geoană a precizat că Mitrea a făcut acest lucru întrucât cunoştea foarte bine ministerul şi îl considera strategic pentru orice partid.
"Domnul Mitrea este extrem de puţin credibil când face astfel de afirmaţii, chiar dacă s-ar putea să fie corecte. M-am uitat în diagonală. Am fi avut nevoie să tragem cu toţii în acestă direcţie. El nu are căderea morală să vorbească despre această campanie", a spus Geoană, susţinând că, dacă Marian Oprişan a fost în campanie şi are dreptul să vorbească, fostul ministru al Transporturilor a "stat pe tuşă",transmite Mediafax.
"Când vine cineva care stă pe tuşă... prefer să nu mai comentez despre acest aşa-zis coleg al nostru", a spus Geoană despre Mitrea.
El a arătat că vicepreşedintele Cristian Diaconescu "îşi va decide singur soarta" în ceea ce priveşte candidatura la şefia PSD, opinând că "nu Mitrea îi spune lui Diaconescu" ce să facă.
"Diaconescu este unul dintre cei mai respectaţi lideri ai PSD şi este o onoare să îl avem în echipa noastră, într-o poziţie de maximă responsabilitate, în echipa pe care o voi construi. Deci nu e problemă de Diaconescu", a spus Geoană.
El a arătat că problema este "dacă cineva are interesul ca PSD să aibă hemoragie, să se spargă şi se devină un fel de căţeluş de casă al lui Băsescu".
Geoană a mai spus că la Congres va prezenta rezultatul mandatului său de preşedinte al PSD, în care se va enumera şi un eşec parţial, care ţine de faptul că un număr mare de români consideră PSD continuator al comunismului.
Geoană a vorbit, totodată, şi de viitorul său stil de conducere, dacă va fi reales preşedinte. "Am obligaţia, ca stil de conducere, să continuu să fiu un preşedinte foarte democratic, dar să fiu un preşedinte mai autoritar, pentru că la un moment dat colegii mi-au spus ŤDomnul preşedinte, e foarte bine cu democraţia în partid, dar când unul sare gardul mai trebuie un pic să-i mai arzi câte una ca să intre la locul luiť. Asta nu înseamnă brutalitate sau un ceva cazon în partid, dar va fi mai multă fermitate în actul de conducere", a spus Geoană.
El a precizat că în acest moment nu ştie dacă va susţine introducerea funcţiei de preşedinte executiv în statulul PSD şi a infirmat informaţiile apărute în presă, potrivit cărora i-ar fi propus lui Adrian Năstase să preia funcţia de preşedinte executiv.
Senatorul PSD Miron Mitrea a declarat, miercuri, că îl va sprijini pe Cristian Diaconescu pentru funcţia de preşedinte al PSD, urmând să candideze el la această funcţie dacă Diaconescu nu o va face şi a precizat că se bazează pe sprijinul filialelor din Botoşani, Bihor, Satu Mare, Covasna.
Antena3.ro
-
Năstase: Sunt pregătit să fiu preşedintele PSD
01 Dec, 00:41 | 42 comentarii -
Vanghelie: Geoană va sta zece ani la Cotroceni
03 Apr, 08:14 | 8 comentarii
-
Ponta: Am întâlnit mulţi hoţi şi mincinoşi în viaţa mea, dar nici unul mai mare ca Flutur
26 Mai, 19:46 | 0 comentarii -
Ponta: Justiţia trebuie să-i pedepsească pe cei care au greşit, nu doar cu puşcărie, dar şi cu recuperarea banilor furaţi
26 Mai, 19:22 | 0 comentarii -
Zgonea: Propunerea lui Cezar Preda privind moţiunea de cenzură este haioasă şi distractivă dar nu are şanse
26 Mai, 18:54 | 0 comentarii -
GSP.roCe l-a impresionat pe Bute la cîntarul oficial: "A fost incredibil"
-
Crin Antonescu: Cea mai mare realizare a noastră până acum se numeşte USL
26 Mai, 17:31 | 0 comentarii -
Antonescu: Victor Ponta nu a minţit, ca Băsescu, spunând că va curge lapte şi miere
26 Mai, 15:34 | 2 comentarii
-
Mitrea= lingaul lui Basescu
Geoana sa invete ca daca in politica romaneasca nu esti derbedeu in comportare si vocabular nu vei castiga. Getlemanii sa faca politica in Anglia nu aici.
Ce discurs ar fi avut "soferul" daca Base nu fura engross si nu castiga ??? -
Cel putin Mitrea nu e prostanac ca tine, geoana.
-
geoana daca ai uitat , iti reamintim , ai pirdut alegerile intr-un mod jalnic , aveai un milion de subiecte cu care sa-l ataci pe basescu ( flota , casa din mihaileanu , hayssam, costanda ,) dar ai preferat sa-i pui o intrebare " nimicitoare " ce ati facut d-le presedinte in timpul mandatului ? hai pleaca si vezi-ti de drumul tau !
* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate
vezi articolul in HTML5






PAI NE-AI PROMIS CA FACI NISTE DEMERSURI SI O SA AJUNGI SI LA CEDO VAD CA TACI CE DUMNEZEU NE DEZAMAGESTI ASA NE PIERZI SA STII