Ion Iliescu: Ideea lui Traian Băsescu de a avea un parlament unicameral este un atac la democraţie
Ion Iliescu a criticat dur ideea unui parlament unicameral, promovată de preşedintele Băsescu.
Preşedintele de onoare al PSD a vorbit şi despre încercările puterii de a-l schimba pe Mircea Geoană de la conducerea Senatului.
"Chestiunea în sine reflectă această tentaţie să controleze totul. Partidul prezidenţial vrea să aibă control asupra tot. Este atac asupra constituţiei. Preşedinţii celor două Camere sunt aleşi pentru patru ani. Aceasta este tentaţia de a elimina Opoziţia din tot", a declarat Ion Iliescu, vineri seară, în cadrul emisiunii Ştirea Zilei.
Iliescu a precizat că le-a reproşat colegilor din PSD care se aflau în fruntea partidului că nu au dat dovadă de responsabilitate când a fost lansată ideea referendumului pentru modificarea Constituţiei.
Antena 3
-
Antonescu: Flutur are un portret cât al lui Kim Ir Sen, dar cu portocaliu cât "caca de muscă"
26 Mai, 20:15 | 0 comentarii -
Ponta: Am întâlnit mulţi hoţi şi mincinoşi în viaţa mea, dar nici unul mai mare ca Flutur
26 Mai, 19:46 | 0 comentarii -
Ponta: Justiţia trebuie să-i pedepsească pe cei care au greşit, nu doar cu puşcărie, dar şi cu recuperarea banilor furaţi
26 Mai, 19:22 | 0 comentarii -
GSP.roFOTO Bute a pierdut centura IBF » Imagini exclusive din iadul englez
-
Zgonea: Propunerea lui Cezar Preda privind moţiunea de cenzură este haioasă şi distractivă dar nu are şanse
26 Mai, 18:54 | 0 comentarii -
Crin Antonescu: Cea mai mare realizare a noastră până acum se numeşte USL
26 Mai, 17:31 | 0 comentarii
-
Criminalule ce vorbesti acolo? Un lunetist dibaci si erai teapan si tu si Voican si alti ce ne-ati nenorocit tara din balcon,dar erau indrumati sa traga in populatie nu in tine ca doar tu trebuiai sa-i salvezi pa bietii oameni. La fel si cu minerii in capitala,n-ai mai folosit armata dar rezultatele au fost aceleasi,rasturnarea guvernului,aveai experienta deja. Sper ca macar post mortem sa te condamne ca nu meriti sa fi caracterizat pozitiv in cartile de istorie. S-ar putea sa-mi fac timp sa ma pis pe mormintul tau de-oi mai trai.
-
Gustere a votat poporul asa cum cere constitutia asa ca taci si mai treci pe lactate.
Ne-am saturat sa platim toti grasi,toti "grecotei cu nas subtire",sa aiba imunitate chiar daca ei sunt primi la incalcat legea,mergeti oricum in parlament cu schimbul si voteaza unul pt 10-20 daca nu cumva dorm.
Ar trebui un sistem in care fiecare sa aiba o cartela unican si in acelas imp sa fie necesara amprenta si asa sa se faca salarizarea,mergi la lucru,stai 8-10 ore si te "semnezi" cu a cardul si amprenta si la venire si la plecare iar la sistem sa poata avea acces orice jurnalist sau om simplu,asa doar de control.
Sistemul cu amprenta si cartela functioneaza foarte bine unde lucrez eu,imediat se vede si daca ai intirziat.
Dar in parlament nu se vrea asta,de la cap miroase pestele,pina intr-o zi !!! -
Pâna la arestarea lui Ceausescu din 22 dec. au fost 164 de morti, iar dupa arestarea lui s-au mai facut 940 de crime. De ce? -Pentru a justifica executia di ziua de Craciun. Daca erau persoane care-l aparau pe Ceausescu, de ce nu au actionat la Târgoviste? Crimele dupa arestarea dictatorului au fost la : Otopeni, Bucuresti, Sibiu, Brasov, Cluj,. iliescu (zâmbila) + gasca l-au împuscat sa intre pe placul românilor care-l urau pe dictator. Orice om condamnat la moarte are dreptul sa faca recurs timp de 10 zile dupa pronuntarea sentintei. Iata ca nu au respectat nici o lege. Sadam Husein a fost arestat pe 13.12. 2003 si executat prin spânzurare pe 29.12.2006. Iata ca le-a trebuit 3 ani si ceva pâna la executie. Ai nostri s-au grabit sa-l elimine sa se instaleze esalonul 2 la conducerea tarii. Iata ca dupa 20 de ani s-au dovedit mai incapabili decât regimul comunist si ei sunt cei care au subminat economia
nationala. Asa sa le ajute Dumnezeu! -
oricum suntem o tata de tot risul din cauza celor care ne conduc.
-
Majoritatea sau dus la vot pentru ca era si REFERENDUM pentru unicameral, asta trebuia s-o impuna mr. Iliescu in "90, poate eram altfel acum, dar ideile externe erau clare in Romania trebuia instaurata "democratia strazii" numai asa se putea actiona prin spate sa fie daramat totul ,vandut totul,retrocedat totul- cui,cum,de ce... nu-i interesa ,aveau actele pregatite. Acum paduri lipsa, cladiri lipsa, statul dat afara din ce-i apartinea..s.a. BANII SCOSI AFARA... dar avem democratie, revolutionari si alti trogloditi veniti deaiurea sa fure in tara asta...
-
Deoarece se pare ca unii nu au inteles, cred ca solutia este simpla: Inca un referendum cu aceleasi doua intrebari.
Oare care va fi rezultatul?
-
BAESECU CARE NE CINDUCE SPRE dezastru MOARTE LENTA ESTE PERICOL NU iLIESCU DE 80 ANI.
-
S-o gasit sa vorbeasca bosorugu asta bolsevic care a nenorocit tara!!!
-
cucuvea rosie, ai omorat 1000 de oameni si acum vrei sa ne omori si pe noi. La puscarie iti este locul!
-
dar neaplicarea referendumului ce e atac la DEMOCRATZIE
-
Neocomunistul NELU , are dreptate ....in cateva privinte...
-
Mai draga Kermit, mai lasa-ne cu tampeniile tale de bunicutza nesatisfacuta.
Cand ai fost presedinte ati avut toate functiile si toata puterea in mana, inclusiv toata presa si televiziunile din Romania si nu mai zicea nimeni ca psd e un partid stat.
75% din romani doresc parlament unicameral, iar Basescu este obligat sa respecte dorinta cetatenilor, asa ca du-te si impushcate singur ca sa scapam de o jigodie rusofila. -
Nea Nelu la 80 de ani are o gandire mai agera ca la 60 de ani Bravoooooooooo., pe cand Basescu deja are parchinson si cancer generalizat .100% ca Basescu nu va apuca varsta lui Ilescu . Iliescu nu a baut si nu a fumat ca Basescu , corpul chiorului de la Cotroceni ii intoxicat numa cu alcol si tutun de peste 40 de ani
-
Iliescu a spus clar aseara la emisiunea STIREA ZILEI Geoana nu avea ce sa caute la Vantu
* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate
vezi articolul in HTML5






http://www.facebook.com/pages/Pastrarea-traditiilor-Parlament-bicameral/120051401345374