Mitingul lui Băsescu de la Sibiu ar putea fi amendat de Iohannis datorită numărului de participanţi
Primarul a ţinut să amintească joia trecută că autorizaţia eliberată pentru mitingul lui Băsescu este dată pentru o acţiune la care ar trebui să participe maximum 10.000 de persoane. În cazul în care vor fi prezenţi 30.000 de oameni, organizatorii întalnirii electorale a lui Traian Băsescu, vor fi amendaţi conform legii deoarece măsurile de pază şi protecţie, dar şi celelalte chestiuni legate de organizare, au fost luate pentru 10.000 de oameni, a explicat Iohannis.
După miting, democrat-liberalii locali s-au mândrit că au reuşit să strângă 40.000 de oameni. Cifra este însă infirmată de Primăria Sibiu, care totuşi a dispus convocarea comisiei pentru administrarea adunărilor publice, formată din reprezentanţi ai acestei instituţii, ai Poliţiei şi ai Jandarmeriei pentru a analiza această situaţie.
?Din estimările Jandarmeriei Municipiului Sibiu la miting nu au fost prezenţi decât 12-13.000 de oameni. Comisia pentru administrarea adunărilor publice, formată din reprezentanţi ai instituţiilor abilitate se va întruni în cursul acestei săptămâni pentru a discuta şi această problemă şi se va stabili atunci care sunt măsurile de adoptat? ne-a declarat Mirela Grigore, purtător de cuvânt al Primăriei Sibiu.
Antena3.ro
-
Crin Antonescu: Cea mai mare realizare a noastră până acum se numeşte USL
26 Mai, 17:31 | 0 comentarii -
Antonescu: Victor Ponta nu a minţit, ca Băsescu, spunând că va curge lapte şi miere
26 Mai, 15:34 | 2 comentarii -
Neamţ. Liderii USL au participat la un miting alături de circa 2.000 de oameni
26 Mai, 14:33 | 2 comentarii -
GSP.roCe l-a impresionat pe Bute la cîntarul oficial: "A fost incredibil"
-
Titus Corlăţean: Monica Macovei nu are demnitatea morală să exprime critici în România
26 Mai, 12:48 | 9 comentarii -
Ponta: Guvernul îşi menţine decizia de a lua înapoi banii de la primăriile PDL
25 Mai, 15:05 | 25 comentarii
-
FRATILOR,MA DISTREZ LA MAXIM CU VOI!
HAIDETI SA VA SPUN,locuiesc in Richis lanaga Sibiu si am fost in oras la o rudaNu va inteleg de ce comentati daca nu ati fost acolo!
Cred ca nu este corect sa amendeze daca mai multi au dorit sa asculte mitingul!Ar insemna discriminare!
Sa aveti noapte buna flacai! -
"Sigur" au aplaudat acei oameni adusi sa vada bisericile Sibiului.Si apoi chiar la nea Nicu lumea aplauda, dar asta nu insemna ca cei in cauza nu voiau sa scape de el.Important nu e cine aplauda(de ochii lumii), ci pe cine acei oameni vor pune stampila VOTAT.Poti sa aplauzi din zori si pana in seara, dar cand voturile se vor numara, sarada se termina.Si sa nu uitam ca se aniverseaza 20 de ani de la Revolutie!
-
Mai Adriane, dupa cum gindesti, parca esti Basescu 2, mintea iti debiteaza numai idiotenii, porc esti tu.
-
razbunarea arma...
-
Se stie doar ca badescu isi cumpara simpatizantii, dar parerea mea este ca degeaba o face,nu stiu cate sanse mai are sa castige, s-a cam saturat lumea de el..tot bv este alaturi de Geoana.La Brasov votam MIRCEA GEOANA
-
super base invingator
-
Ar fi o premieră națională, să cîștige PSD-ul la Brașov. =)). La 500 de oameni cîți s-au strîns la mitingul lui Geoană, n-aveți decît să votați voi Mircea Geoană
-
bine ca s-a dus pulimea din sibiu sa il vada pe marele mafiot .Bravo sibieni sunteti vrednici de marele carmaci.Cum o sa va asterneti asa o sa dormiti.
-
Nu DATORITA, ci DIN CAUZA ! scrieti corect romaneste, va rog!
-
Revoltator!!!...diferenta de la 40 de mii la o cifra de 12-13 mii e HUGE.
Astia de la PD-L sunt fantastici;
40.000 de oameni e aproape toata populatia din Medias(oras din jud Sibiu).
Jandarmeria din Sibiu cred ca are mai multa dreptare in aprecierea facuta. -
@sas umflat: In primul rand trebuia sa te semnezi porc umflat. In al 2-lea rand aaplica legea nu inseamna razbunare. Vezi aplicarea legii supreme (sa citesti Constitutie) de catre Mahmurul (Baselul) tau. Aia e tot razbunare?
-
lucreaza la ambitie...inca odata dovedeste ca nu este independent.
-
Nu inteleg ce vrea primarul Sibiului.
Sa zicem ca PD (sau oricare alt partid) a luat autorizatie pentru 10.000 persoane. La miting vin din simpatie 100.000 persoane. Si dai amenda unui partid ca nu si-a alungat 90.000 de simpatizanti din piata?
Daca primarul vra sa fie penibil pina la capat atunci sa dea amenzi ridicole. Mai ales ca nici nu s-a intimplat nimic deosebit decit aplauze si urale.... -
nu mama, nu alungi 90.000 de oameni, iti iei autorizatie pentru 100.000 de participanti....
* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate
vezi articolul in HTML5






A inebunit klaus iohannis