Năstase: Legislativul ar putea fi mutat în alt sediu. Palatul Parlamentului, posibilă locaţie pentru mall
"Din informaţiile mele, se pare că actuală putere doreşte să Ťdelocalizezeť Parlamentul. Fiind convinşi că Parlamentul este o instituţie inutilă, se pregăteşte mutarea Parlamentului Ťunicameralť în sediul Bibliotecii Naţionale, unde se are în vedere amenajarea Amfiteatrului în sală de şedinţe", afirmă Năstase pe blog.
Năstase mai susţine că "se pare" că sediul actual al Parlamentului, Curţii Constituţionale, Consiliului Legislativ, SECI, Centrului internaţional de conferinţe, spaţiile strategice din zona subterană vor putea fi transformate în "cel mai mare mall din Europa".
"Oricum, această idee pare o continuare a formulelor de la începutul anilor '90, când lucrările la Casa Poporului nu erau finalizate decât în proporţie de 60% şi când se propunea transformarea clădirii în cel mai mare cazinou din Europa. Nu m-ar mira. Oricum, mi-am adus aminte de o propunere de modernizare a statului parlamentar prin dărâmarea gardului care împrejmuieşte clădirea. Am căutat în actualul buget sumele necesare a fi investite pentru a dărâma gardul construit înainte de ?89 şi care are o fundaţie de 80 de cm. Nu i-am găsit", mai notează Adrian Năstase făcând ironic referire la o propunere a actualului preşedinte al Camerei Deputaţilor, Roberta Anastase de demantelare a gardului din beton care înconjoară în prezent clădirea legislativului României.
Antena3.ro
-
Premierul Ungureanu va participa la ceremoniile de predare-primire a mandatelor de miniştri
09 Feb, 23:53 | 0 comentarii -
Noul Guvern, reunit într-o şedinţă informală. Boc i-a predat lui Ungureanu mandatul de premier
09 Feb, 20:01 | 4 comentarii -
Băsescu: Eu şi fostul prim-ministru ştiam demult numele viitorului premier
09 Feb, 19:27 | 9 comentarii -
GSP.ro10 concluzii în alb şi negru » Cum arată Steaua cu şase zile înaintea meciului cu Twente
-
Gafă comisă de Ungureanu la depunerea jurământului: A vrut să rămână lângă Băsescu după ce a dat mâna cu el
09 Feb, 18:36 | 1 comentarii -
Răzvan Ungureanu: Sper să nu dezamăgesc, ştiu cât de greu poate fi
09 Feb, 15:56 | 15 comentarii
* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate
vezi articolul in HTML5




.gif)

sau un puf