PSD, strategie de partid de opoziţie: Impozit diferenţiat da, recalcularea pensiilor nu
"Vă propun să sprijinim impozitul diferenţiat. Nu cred că impozitul unic, care îl face pe cel bogat şi mai bogat, iar pe cel sărac şi mai sărac, s-a dovedit corect din punct de vedere social. La fel, nici povestea că acest impozit a adus creştere economică, pentru că creşterea economică cea mai mare a fost în 2000-2004, când nu exista impozit unic", a afirmat liderul PSD
El a mai susţinut că PSD ar trebui să se opună recalculării pensiilor, propunând o impozitare diferenţiată a pensiilor, să iniţieze rediscutarea legii salarizării unice şi să militeze pentru reducerea TVA la produsele agroalimentare.
Antena3.ro
-
Antonescu: Flutur are un portret cât al lui Kim Ir Sen, dar cu portocaliu cât "caca de muscă"
26 Mai, 20:15 | 0 comentarii -
Ponta: Am întâlnit mulţi hoţi şi mincinoşi în viaţa mea, dar nici unul mai mare ca Flutur
26 Mai, 19:46 | 0 comentarii -
Ponta: Justiţia trebuie să-i pedepsească pe cei care au greşit, nu doar cu puşcărie, dar şi cu recuperarea banilor furaţi
26 Mai, 19:22 | 0 comentarii -
GSP.roFOTO Bute a pierdut centura IBF » Imagini exclusive din iadul englez
-
Zgonea: Propunerea lui Cezar Preda privind moţiunea de cenzură este haioasă şi distractivă dar nu are şanse
26 Mai, 18:54 | 0 comentarii -
Crin Antonescu: Cea mai mare realizare a noastră până acum se numeşte USL
26 Mai, 17:31 | 0 comentarii
* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate
vezi articolul in HTML5






Imi era simpatic dl. Ponta, dar cu aiureala privitoare la impozitul pe venit ma pune pe ganduri. Logica lui bazata pe modelul Boc - sa-i f..m pe bogati este daunatoare. Logic si matematic prin trecerea de la un impozit unic la impozit diferentiat cel cu salariul mare nu va pierde pentru ca el se raporteaza la angajator cu salariul net, deci practic angajatorul va plati mai mult la bugetul de stat. Cel cu salariul mic nu va castiga pentru ca probabil baza minima a impozitului va ramane tot 16%. Ce se va reusi va fi trecerea din nou la plati mascate, un fel de gri, daca nu chiar negru.