PSD va susţine înfiinţarea comisiei parlamentare de anchetă pentru Elena Udrea (VIDEO)
?La situaţii egale sunt soluţii egale. Trebuie făcută investigaţia necesară? acolo unde există suspiciuni că banii nu au fost cheltuiţi în mod legal, a declarat sâmbătă Bogdan Niculescu Duvăz. Potrivit acestuia, deputaţii PSD vor vota şi pentru aprobarea concluziilor Comisiilor de anchetă în cazurile Ridzi şi Sterling.
?Sunt măsuri pe care Parlamentul trebuie să le stabilească. Pentru toată lumea egale? a declarat la finalul şedinţei Marian Vanghelie.
Preşedintele PSD, Mircea Geoană, se pronunţase deja în favoarea înfiinţării unei comisii care să cerceteze cum s-au cheltuit banii publici la Turism şi a precizat că sunt şanse mari ca ideea să fie susţinută şi de partidul pe care îl conduce.
Mai multe voci din PNL au declarat că este posibil ca PSD să se răzgândească în ultima clipă şi să nu susţină înfiinţarea comisiei de anchetă. "Sentimentul meu este că PSD ne va trage ţeapă, pentru ca Udrea are o influenţă puternică în acest partid", a declarat vicepresedintele PNL, Ludovic Orban. Mai mult, există voci care susţin că social democraţii nu vor semna pentru anchetarea Ministrului Turismului în cazul în care vor primi la schimb anumite funcţii, refuzate până acum de premier (numirea lui Enache Jiru în conducerea CEC sau a Maiei Teodoriu - secretar de stat la Justiţie).
Secretarul General al PSD, Liviu Dragnea, spune însă că decizia în cazul Ministrului Turismului este ca şi luată. Liderul social-democrat considereă că, deşi sunt parteneri de guvernare, PSD nu trebuie să acopere greşelile miniştrilor PD-L.
În acelaşi timp, oficialii de la Ministerul Turismului au răspuns acuzaţiilor din presă. Cheltuielile de milioane de euro, făcute în numai jumătate de an de Elena Udrea, despre care a scris Jurnaul National ar fi exagerate. De exemplu, pentru achiziţionarea de maşini nu s-au cheltuit 200.000, ci ?numai? 180.000.
Jurnalul Naţional arată că Ministerul Turismului a cheltuit 75.000 de euro pentru perdele şi draperii, şi alţi 10.000 de euro pe covoare şi mochetă. Reprezentanţii Ministerului au arătat însă că pentru perdele şi jaluzele s-au cheltuit numai 8.000 de euro.
Cheltuielile administrative reprezintă însă doar o mică parte din bugetul de la Turism. Grosul se duce pe campanii de promovare - târguri, expoziţii, publicitate radio şi TV. Aproximativ 4 milioane de euro. Discursul seamănă cu cel al Monicăi Iacob Ridzi: ?se putea şi mai scump?.
Toate realizările din turismul românesc ar putea fi postate pe cel mai scump site din lume. Peste 250.000 de euro au fost alocaţi pentru crearea unui portal turistic. Încă 300.000 de euro vor fi cheltuiţi pe alte servicii IT.
Antena 3
-
JOBURI PENTRU GAȘCA LUI BOC
11 Noi, 15:57 | 14 comentarii -
Lista lui Negoiță
09 Noi, 17:03 | 17 comentarii -
Lista lui Negoiță
09 Noi, 15:59 | 18 comentarii
-
Zgonea: Propunerea lui Cezar Preda privind moţiunea de cenzură este haioasă şi distractivă dar nu are şanse
26 Mai, 18:54 | 0 comentarii -
Crin Antonescu: Cea mai mare realizare a noastră până acum se numeşte USL
26 Mai, 17:31 | 0 comentarii -
Antonescu: Victor Ponta nu a minţit, ca Băsescu, spunând că va curge lapte şi miere
26 Mai, 15:34 | 2 comentarii -
GSP.roCe l-a impresionat pe Bute la cîntarul oficial: "A fost incredibil"
-
Neamţ. Liderii USL au participat la un miting alături de circa 2.000 de oameni
26 Mai, 14:33 | 2 comentarii -
Titus Corlăţean: Monica Macovei nu are demnitatea morală să exprime critici în România
26 Mai, 12:48 | 9 comentarii
-
fraier
-
Cat Daniel Morar, L.C.Kovesi, T.Basescu sunt in functii, se va primi NUP de amandoua fufele. De aceea se grabeste Ridzi sa inceapa urmarirea penala cat mai repede.
-
Mi se pare de neiertat sa nu se ia atitudine fata de NAZISTUL Mazare. PSD face atata caz de niste bani publici cheltuiti acum, dar ei nu au furat de 29 ani?
De ce nu-l dau afara pe Mazare? Toata lumea ne critica pt. cretinul alla, iar antenele lui Felix si PSD se leaga de altceva. UNDE-I OBIECTIVITATEA VOASTRA ANTENISTILOR?NU vad nici o stire cu Mazare aici. Va sponsorizeaza la greu, nu? -
Stanga a luptat dintotdeauna impotriva nazismului, a extremei drepte. Problema e la noi ca P$D nu e cu adevarat de stanga. E partidul imbogatitilor de dupa Revolutie, e partidul miliardarilor in euro, care canta cantece socialiste muncitoresti in jurul sticlelor de sampanie si platourilor cu caviar. Gauche caviar. Avem nevoie de un partid cu adevarat de stanga...
-
Multa rautate din partea celor care sunt victimile antenelor ale lui antonescu, pe la televiziuni si ale sitemuli de dezinformare practicat de PSD chiar de la inceput (FSN ; PDSR) Eu am descris mecanismul prin care au fost furati banii. Ridzi are totusi demnitate fata de Nastase care este un las, notoriu. Ea cere sa fie anchtata de DNA si solicita ca parlamentul sa-i suspende imunitatea, cat mai urgent, pentru a fi anchetata de procurori. Este admirabil, din partea ei.
Am amintit intr-un comentariu despre legislatie cu privire la concurenta neloiala. M-am referit la legea antidumping, care interzice preturile exagerat de mici. Ar trebui sa avem o lege, in oglinda care sa interzica si preturile exagerat de mari. O astfel de lege nu ar mai permite ca firmele sa tarifeze serviciile cu preturi de zeci si sute de ori mai mari decat, pretul real. In acest mod delapidarile de miliarde care se practica in Romania si care au dus tara la faliment, si la aparitia peste noapte, a miliardarilor de carton, ar fi stopate, iar justitia ar avea o lege clara prin care ar extirpa intr-un timp relativ scurt aceste jafuri, comparative cu adevarate crime impotriva fiintei nationale. Nici nu va dati seama cat de simplu ar fi. -
Duvaz asta este un PSD-sit folosit de cei din psd pentru a arunca cu petarde. A uitat d-l Duvaz cand ba era candidat ba nu era candidat la primarie din partea PSD? Ca in final sa-l lase cu ochii in soare. Oricum la PSD e problema in tara asta. Geoana e prea jalnic pentru postul de presedinte. Ar trebui dati afara de la guvernare cu totul.
-
Ai dreptate, mosule! La PSD e problema, iar la PDL e hotia! Sa nu uitam sa traim bine!
-
PSD ar trebui sa se gandeasca de 2 ori inainte sa ia o decizie. eu nu stiu cum pot acuza ei pe cineva, cand stiu ca au un trecut nu tocmai curat...oare nu le este frik? macar asa putin..
-
Pun pariu ca PSD-ul nu va accepta aceasta comisie pt ca ei tin partea guvernului si implicit a hotilor, ca asa se numesc astia cu sifonarea banilor publici.
-
PSD-ul o sa faca ce-o sa faca si-o vor scoate bazma curata pe Udrea pentru o bucata consistenta de sorici. Guvernul Basescu-Geoana trebuie sa supravietuiasca, nu?
-
Dacă liderii PSD doresc să se scufunde odată cu Elena Udrea și Traian Băsesu, s-o ia în brațe pe blonda de Pleșcoi! Din câte se văd în presă până acum, Lenuța Udrea este cu mult mai penală decât Monica Ridzi!
-
daca psd nu sustine comisia ,inseamna ca are loc un schimb de hoti.
-
POATE PSD SA PROPUNA O COMISIE CARE SA VERIFICE MARILE PRIVATIZARI? DAAAA COMISIA SA NU FIE DIN ROMANIA ... SE VOR RECUPERA MILIARDE....
-
POATE PDL SA PROPUNA O COMISIE CARE SA VERIFICE DOSARUL FLOTA. DAAAAAA COMISIA SA NU FIE DIN ROMANIA.SE VOR RECUPERA 3OO MIL $.
* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate
vezi articolul in HTML5






-=ma rog,si cine ar face parte din aceasta comisie? NASTASE,TARICEANU ,FELIX MOTANU,D.I POPESCU? SA-U ORICARE ALTUL, DIN SENAT? SA-U DIN PARLAMENT ? CA TOTI AU CATE O CAPITA DE DOSARE PENALE DUPA EI ,CINE? CINE? HOTI PE HOTI, OARE CARE SUNT CURATI ,CA SA POATA DA VERDICTE .DUPA CATE STIU SUNT TOTI NISTE ANALFABETI CU DIPLOME CUMPARATE ,,,,,,,SA VA STEA IN GAT RITIIIIIIII