Tăriceanu: România are nevoie de un preşedinte care să nu îşi amintească la fiecare vot că mai trebuie un referendum
Fostul premier al României Călin Popescu Tăriceanu crede că referendumul iniţiat de şeful statului este o ?şmecherie politică?, după acest an în care guvernul nu s-a ocupat deloc de economie.
Liberalul apreciază într-o postare pe blogul său că românii au de ales între politică şi guvernare. El aminteşte de scăderea TV A în Bulgaria şi notează că aceasta ?este o măsură anti-criză majoră. Nu ştiu dacă ar da rezultate şi în România. Ştiu că scăderea taxelor şi impozitelor este singura măsura anti-criză care ne-ar putea scoate din impasul în care am ajuns. Cazul specific al scăderii TVA-ului trebuie analizat. Asta ar fi sarcina Guvernului ? să analizeze necesitatea şi impactul unor asemenea măsuri.
Întrebarea este: ?Ce guvern??. Noi nu mai avem Guvern de mai bine de o săptămână. Iar în ultimele 9 luni, România a fost guvernată prost, pentru că politicul a fost mai important decât economicul?, crede Tăriceanu.
El consideră că referendumul esze doar deznodământul unui an în care s-a făcut mai multă politică decât trebuie, iar economia nu a interesat deloc. ?Tot anul s-au gândit numai cum pot să câştige alegerile prezidenţiale. Timp de 9 luni, Guvernul a făcut politică. De dimineaţă până seară. S-au certat pe funcţii, s-au împuns unii pe alţii. Au guvernat printre picături şi au luat măsuri proaste pentru ţară. Iar Traian Băsescu a fost din nou ?şeful de trib? pentru aceşti politicieni?.
În plus acesta consideră că România avea nevoie de un premier care să ştie se refuze măsurile populiste ale preşedintelui, dar ?a venit însă Emil Boc, care nu a îndrăznit să îl contrazică vreodată pe Traian Băsescu. Iar rezultatele le vedem astăzi ? economia este în derivă şi scena politică în haos?.
El consideră că România are nevoie de un preşedinte care să nu îşi amintească la fiecare scrutin că mai trebuie să organizeze câte un referendum.
Antena3.ro
-
Ponta: Justiţia trebuie să-i pedepsească pe cei care au greşit, nu doar cu puşcărie, dar şi cu recuperarea banilor furaţi
26 Mai, 19:22 | 0 comentarii -
Zgonea: Propunerea lui Cezar Preda privind moţiunea de cenzură este haioasă şi distractivă dar nu are şanse
26 Mai, 18:54 | 0 comentarii -
Crin Antonescu: Cea mai mare realizare a noastră până acum se numeşte USL
26 Mai, 17:31 | 0 comentarii -
GSP.roCe l-a impresionat pe Bute la cîntarul oficial: "A fost incredibil"
-
Antonescu: Victor Ponta nu a minţit, ca Băsescu, spunând că va curge lapte şi miere
26 Mai, 15:34 | 2 comentarii -
Neamţ. Liderii USL au participat la un miting alături de circa 2.000 de oameni
26 Mai, 14:33 | 2 comentarii
-
Taricele, daca nu era Base, nu ai fi fost nici prim ministur, nici in parliament. Zi merci ca te-au pus astia deputat, desi ai terminat pe locul 3. Te-a iertat Base ca nu l-ai ascultat!
-
@ gica.daca nu era pnl-ul basescu si pdl nu ajungeau veci de veci la guvernare,in 2004 inainte de alegerii aveau 8%,asa ca las-o moarta.
-
gica, foarte multa populatie retardata asa ca tine uita faza asta cu pnl-ul... pdl-ul facea pantofii pnl-ului la alegeri si ca de obicei s-a bagat basescu si a distrus alainta DA. ca si acum pe cea cu psd-ul. basescu vrea el totul. ca ceausescu. urmatoarea miscare ar fi sa elimine si singura camera parlamentara. si prostanul de roman o sa caste iar gura la el si o sa zica ce conducator destept si iubit avem...
-
Sa te iau in p___ de Taricean ca ai devalizat fondul de dezvoltare(banii obtinuti din vanzarea BCR,Petrom,etc) de circa 3,2 miliarde euro pe pomeni electorale in 2008 plus un deficit de 5% intr-o crestere economica bazata doar pe credit de consum si nu pe productie! Marele liberal imputit condus de mafiotul de Patriciu ne da lectii! MUIE!
-
Sa te iau in "excursie" de Taricean ca ai devalizat fondul de dezvoltare(banii obtinuti din vanzarea BCR,Petrom,etc) de circa 3,2 miliarde euro pe pomeni electorale in 2008 plus un deficit de 5% intr-o crestere economica bazata doar pe credit de consum si nu pe productie! Marele liberal imputit condus de mafiotul de Patriciu ne da lectii!
-
Daca nu era Base, PNL-ul nu ar fi avut nicioodata prim-ministru. 30 de ani de aici inainte PNL nu va mai avea premier
-
http://www.capital.ro/articol/antonescu-l-ar-propune-premier-pe-dinu-patriciu-cum-comentati-126877.html
-
inainte de alegeri basescu si pdl erau un kkt, pnl-ul l-a facut pe mitocan presedinte, incultilor
-
Pdl nu este un partid, ci o adunatura de sh.lugi care-i szug phwoola prin rotatie lui basescu, si-i bataie mare care sa intre in fatza
-
Vedeti pe mediafax ca Antonescu a recunoscut ca il va pune pe Patriciu prim ministru. Cred si eu ca ar fi liniste si armonie in tara, mai ceva ca pe vremea lui Iliescu. Geoana sta mai prost la capitolul premieri. El ar trebui sa-l puna pe Nastase sau mai stii, pe Vanghelie.
-
ar fi f bine daca Patriciu ar fi prim ministru,un destept care stie economie de piata , nu politruci comunisti care nu stiu doua de un fel
-
Iti mai aduci aminte ce procentaj avea pnl inainte sa vina Theodor Stolojan? Pacat ca uitam ca adevaratii liberali au murit sau au suferit crunt in inchisorile comuniste! Dar astea sunt istorii, acum noii liberali se aliaza cu urmasii tortionarilor. De ce? Pentru putere,pentru CIOLAN!
-
Tare Tariceanu asta. Mereu stie sa puna punctul pe i. Este un om capabil care chiar a facut treaba in Romania cat a fost prim ministru spre deosebire de pekinezul de boc-poc care doar latra la instructiunile stapanului sau base. Sper sa vina PNL-ul la putrere si implict dl Tariceanu.
-
@radu. folositi asta cu ciolanu pina la exasperare. pdl pt ce se agata de putere , pentru salata orientala ? incearcati sa mai gasiti si alta exprimare , limitatilor portocalii, cu creierul distrus de bautura.
* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate
vezi articolul in HTML5






D-le Tariceanu, in Romania a fost un singur referendum, si acela nereusit, impotriva lui Basescu, initiat de PNL, PSD,PC. Asa ca taceti, nu tot bateti din gura la televizor, vorba colegii dvs. de partid, d-na Campeanu.