CFR anunţă grevă generală pe 31 mai. Metrorex ar putea lua aceeaşi decizie (VIDEO)
Pe 31 mai, România ar putea fi paralizată de greve. După ce profesorii au anunţat încă de săptămâna trecută că vor declanşa greva generală pe 31 mai, a venit rândul sindicaliştilor de la CFR să recurgă la acelaşi mod de protest. Aceştia au anunţat că trenurile nu vor circula în ultima zi a lunii mai.
Alături de sindicaliştii de la CFR, şi-ar putea opri activitate şi cei de la RATB. De asemenea, circulaţia metrourilor ar putea fi sistată, dacă cei de la Metrorex decid să se alăture protestului din 31 mai.
Potrivit Mediafax, preşedintele Confederaţiei Meridian, Ion Popescu, a declarat la finalul discuţiilor de joi de la Ministerul Finanţelor, că şi CFR-iştii vor opri trenurile intrând în grevă generală din 31 mai, nemulţumiţi de scăderea cu 25% a salariilor. Popescu a mai spus că liderii sindicali de la Metrou şi transportul public se gândesc să ia aceeaşi decizie din 31 mai.
Oamenii sunt nemulţumiţi de măsurile de austeritate anunţate de Guvern. Printre acestea se numără reducerea salariilor cu 25% şi a pensiilor cu 15%. Sindicatele consideră că scrisoarea de intenţie către FMI poate fi modificată astfel încât salariile bugetarilor să scadă cu 10% şi doar în 2010, fără a fi diminuate deloc pensiile, iar diferenţa să fie luată de la achiziţii, stimulente şi servicii.
Sindicaliştii propun şi limitarea achiziţiilor, a bunurilor şi serviciilor, dar şi eliminarea micii evaziuni prin plata accizelor la combustibil pentru comercianţi. În acelaşi timp, sindicaliştii au precizat că nu sunt de acord cu măsurile aberante precum impozitarea tichelor de masă.
Bucureştiul a fost luat cu asalt miercuri de cei 40.000 de protestatari. Peste 1.000 de efective ale forţelor de ordine au fost mobilizate pentru acest miting. Sindicaliştii au scandat "Demisia!" şi "Jos Guvernul!" în faţa Palatului Victoria.
Antena3.ro
-
Un bărbat a fost rănit la o demonstraţie militară. Omului i-a explodat un proiectil artizanal în mână
26 Mai, 15:25 | 0 comentarii -
Craiova. Patru tineri au fost prinşi în flagrant când furau 200 de litri de combustibil dintr-un tractor
26 Mai, 13:47 | 0 comentarii -
IGSU: Peste 800 de gospodării au fost inundate în ultimele 24 de ore
26 Mai, 13:19 | 2 comentarii -
GSP.roCe l-a impresionat pe Bute la cîntarul oficial: "A fost incredibil"
-
Harghita. Peste 125.000 de pelerini asistă la slujba de Rusaliile catolice, pe muntele Şumuleul Mic
26 Mai, 13:08 | 6 comentarii -
Medicii dermatologi avertizează: Solarele sunt mai nocive ca fumatul
26 Mai, 11:55 | 1 comentarii
-
BLAGA, MAI AI TIMP SA HOTARASTI CE ATITUDINE SA IEI, ALTFEL O SA INTRI SI TU IN CAZANUL CANIBALILOR INFOMETATI DIN ROMANIA. ACEST INDEMN E VALABIL DE FAPT PT. TOTI MINISTRII SI PARLAMENTARII PUTERII. " ASA SA VA IA DUMNEZEU LA EL, PENTRU CA SUNTETI PROSTI SI NU STITI CE FACETI"
-
Hahaha, liderii sindicali de la Metrorex? Care "lideri sindicali", Radoi de la PSD care face ce-i dicteaza Geoana sau Hrebenciuc sau Vanghelie sau care p. mea e sefu lui? Terminati cu glumele astea. :)
-
locuiesc langa o firma de security. pana saptamana trecuta aveau doar loganuri. acum si-au cumparat 24 de jeepuri dodge noi si multe altele. sunt curioasa ce urmeaza,pt ca singurul lucru pe care l-am aflat este ca totul a fost donatie. oare cei de sus se asteapta la mai mult decat demonstratii?
-
Tudor. Cu metrorexu se ajunsese la o intelegere inainte sa se trezeasca chioru ca vrea scaderi de 25%. Medicii din cate stiu nu au voie legal sa intre in greva generala, probabil vor gasi si ei o forma de protest. Dar de acord cu Mir, sper sa dureze.
-
Greva generala pe perioada nedeterminata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.
-
Eventual si platita daca se poate. Nu?
-
Care aveti bilet la mare in ziua respectiva v-ati chacat pe voi. Va duceti cu biciucleta pe litoral.
-
GREVA GENERALA! GREVA GENERALA! GREVA GENERALA! JOS CHIORUL! JOS PINGUINUL! JOS PD_L!
-
De acord, pornim greva generala dar sper ca nu dupa doua zile, la prima chemare a Guvernului, veniti la noi cu ideea sa renuntam la greva ca acesta ne arunca trei faramituri. Daca pornim aceasta greva VREM SA MERGEM PANA LA CAPAT, JOS GUVERNUL, JOS DICTATORUL !
-
Asteptam si medicii sa intre in greva ! Asa le trebuie hotilor de la guvernare !
-
Da Metrorex pt ce mai intra in greva?Nu ajunsese la o intelegere ceva timp in urma?Sau Metrorexu vrea mariri in fiecare luna?
* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate
vezi articolul in HTML5






SA LE FACEM DE PETRECANIE, CA NU VOR SA NE INTELEAGA, ARMATA E CU NOI !!!!!!!