Coadă la vaccinare. Mii de oameni s-au imunizat, în Bucureşti, împotriva gripei porcine (VIDEO)
Peste 1.500 bucureşteni s-au aşezat şi sâmbătă la coadă să se vaccineze împotriva AH1N1 la Institutul Matei Balş. Este un interes fără precedent pentru o astfel de acţiune de prevenţie.
Având în vedere numărul mare de solicitări, sâmbătă, la ora 13.00, a mai fost deschis un centru de vaccinare, la Spitalul clinic de urgenţe oftalmologice din Capitală, a declarat secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii, Adrian Streinu-Cercel. De altfel, nici porţile Institutului Matei Balş nu se vor închide la ora 15.00, aşa cum era prevăzut în program, ci vor rămâne deschise până când toţi oamenii care aşteaptă la coadă vor fi vaccinaţi.
Luni vor fi deschise alte două centre de vaccinare, în Capitală, unul la Institutul Cantacuzino, iar celălalt în incinta Institutului de Sănătate Publică.
Adrian Streinu Cercel a făcut şi un apel către medicii de familie, să trateze cu seriozitate pandemia de gripă porcinp şi să facă toate demersurile pentru a-şi vaccina pacienţii. El a amintit şi faptul că vaccinarea este, fără excepţie, gratuită.
Antena3.ro
-
OMS: Pandemia de gripă cu virus A/H1N1 a luat sfârşit
10 Aug, 18:45 | 6 comentarii
-
Avertizare de FENOMENE PERICULOASE. Află care sunt regiunile afectate şi prognoza meteo pentru zilele următoare
21 Mai, 14:09 | 0 comentarii -
Bugetarii ar putea intra mai târziu la serviciu. Premierul Ponta vrea să le modifice programul
21 Mai, 11:53 | 0 comentarii -
Ponta: Orban i-a sesizat lui Boc problemele de la POSDRU. El şi miniştrii săi nu au făcut nimic
21 Mai, 11:23 | 0 comentarii -
GSP.roReghecampf e alesul! » Stoichiţă şi-a încheiat aseară mandatul pe banca Stelei şi deja a fost înlocuit
-
Doctorii europeni cer triplarea salariilor. Cât ar trebui să câştige un medic român
21 Mai, 10:31 | 0 comentarii -
Ponta: Pierdem bani europeni din cauza unor nereguli în 2010-2011. Emil Boc ştia dar nu a făcut nimic
21 Mai, 10:14 | 28 comentarii
-
CEL MAI BINE E SA CONSUMATI FRUCTE, LEGUME SI SUCURI NATURALE SA VA PROTEJATI DE RACEALA.NICI UN VACCIN NU ESTE BUN.DISTRUGE SISTEMUL IMUNITAR DUCAND LA DIFERITE BOLI GRAVE. OMS NU ARE INTERESUL SA AJUTE OAMENII. II INTERESEAZA DOAR BANII INCASATI DIN VACCINURI SI MEDICAMENTE. IAR ACEST VACCIN (porcin) ESTE F. DAUNATOR. REFUZATI VACCINUL! DACA SE CONTINUA CU VACCINAREA VA FI DEZASTRU IN ROMANIA.
-
S-au speriat pensionarii breeeee.Sa nu care cumva sa faca incetare de respiratie(si de pensie,fireste).Sugativele resurselor Romaniei.In fiecare luna 10 milioane de otraviti mananca mancare de pomanaaaaaa. Un virus anti pensionar ar trebui.
-
2varicela: Cred ca trebuia sa te arunce pe tine mamica ta la canal cand aveai cativa cm, scapa lumea de un ratat schizofrenic.
-
Acum mai bine de un an domnul STREINU-CERCEL facea apologia vaccinului anti HPV ( contra cancerului de col uterin ) dar toata lume (inclusiv mass-media ) se isterizase in privinta efectelor secundare ! Acum domnul in cauza e SECRETAR DE STAT si toata lumea se isterizeaza mergand sa se vaccineze ! UAU ! CE SCHIMBARE DE MENTALITATE !
-
nu va vaccinati, e vrajala! Nnu moare nimeni, defapt nu e mai mult decat o gripa, exceptand cei care oricum sunt grav cu alte boli. E manevra a corporatiilor farmaceutice
-
sa se vaccineze, in modul asta mai scapam de cocalari. uitati-va la fetele lor, sa vedeti cine-a mers sa se vaccineze. seamana cu aia din tm care-au facut scandal pe 1 decembrie. imaginati-va ca nu se vor duce sa se vaccineze oamenii integri si cu o cultura cat de cat peste medie, se vor duce intr-un procent foarte mare fanii otv(care cred vorbesc si acum despre elodia), genul taraf , etno. e tragic ce se-ntampla, dar merita, nu mai e vorba de selectie naturala, acum selecteaza niste bogati cine va muri si cine nu. iar 2-3000 de vaccinati nu reprezinta nimic, chiar nimic. "de cand a murit actorul, am intrat in panica si am decis sa vin sa ma vaccinez" :))) ei au impresia ca tv-ul ii invata de bine. daca e o problema, nu e vaccinul propriu-zis, ci faptul ca nu le spune nimeni, dar absolut nimeni la tv si de efectele secundare ale vaccinului. apar toti insetatii de lovele si ne dau sfaturi domnule cum sa mergem sa ne vaccinam :))) treziti-va, aia care sunteti in dubii si hotarati voi ptr viata voastra si documentati-va.
-
de ce doctorii nu se vaccineaza? ceva este cusut cu ata alba. in timp veti deveni ca scobitorile!..
-
http://www.razbointrucuvant.ro/recomandari/2009/10/22/doctorita-suedeza-concediata-din-cauza-impotrivirii-fata-de-vaccinarea-noua-denunta-%e2%80%9ccoruptie-la-nivel-inalt-in-oms/
Nu va lasati pacaliti!!! -
Dacă se face acest vaccin este bine.DAR avem
comportament de turmă!!! -
am diagnostic cu lupus. poy sa ma vaccinez. am 35 ani.va rog sa raspundeti
-
buna
DACA AVETI CURAJUL AMINTITI VA ROG IN DIRECT SI cazul din America din ani 1979 cand din cei vaccinati peste 10 % au avut probleme foarte garave NEUROLOGICE , SI DUPA DATELE DIN 2000 din cei vaccinati 4.5 %au murit de probleme NEUROLOGICE .
VA ROG SA DATI EXPLICATI CLARE LEGAT DE ACEST CAZ , fiindca AU FOST FOLOSIT ACELASI VACCIN CA ACUMA.
IN SCURT TIMP O SA TRIMIT SI UN FILMULETI DOCUMENTARI DESPRE ACEST CAZ -
pentru cri cu neuplasmii,sete permisa vaccinarea
-
am alergie la PENICILINA+STREPTOMICINA+alte antibiotice,ma pot vaccina?
-
de ce se pune atat accent pentru vaccinarea populatiei din bucuresti. noi din restul tarii nu facem parte tot din romania? in cazul in care medicii de familie nu au vaccinuri, noi spre exemplu Brasovul unde ne putem vaccina.? de ce nu se deschid si la noi centre de vaccinare si la spitele sau in alte parti..
* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate
vezi articolul in HTML5






Ma tem ca cel mai negru scenariu s-a pus deja in miscare pt nenorocita omenire: http://md.altermedia.info/a-fi/vaccinul-antigripal-%E2%80%93-efecte-negative_1005.html