Codurile din justiţie, retrase din parlament pentru îmbunătăţiri, după două luni în care au aşteptat aprobarea legislativului
Astfel, Codul Civil, Codul Penal, Codul de Procedură Civilă şi cel de Procedură Penală au fost considerate ca fiind ?depăşite?, la doar două luni după ce au primit girul vechii guvernări, respectiv a Minsterului Justiţiei.
Motivaţiile pentru gestul retragerii actelor din Parlament diferă pentru fiecare minister implicat în parte. Astfel, Ministerul Justiţiei nu pare foarte stăpân pe actele pe care le elaborează dacă se are în vedere faptul că invocă ca motiv faptul că exista riscul ca acestea să fie adoptate tacit de legislativ, întrucât termenul legal de 60 de zile în care puteau fi dezbătute era la un pas de a expira şi nu mai exista timpul necesar pentru ca legile să fie introduse pe ordinea de zi a Senatului, scrie Evenimentul Zilei.
Iniţiativa i-a aparţinut fostului şi actualului ministru al Justiţiei, Cătălin Predoiu, care arăta ca vrea ca noii parlamentari să discute pe marginea noilor Coduri.
Pe de altă parte, ministrul delegat pentru relaţia cu parlamentul, Victor Ponta, a arătat că cele patru Coduri au fost retrase, de fapt, de pe masa legislativului pentru a fi ?îmbunătăţite? de specialiştii din Justiţie.
Antena3.ro
-
Un bărbat a fost rănit la o demonstraţie militară. Omului i-a explodat un proiectil artizanal în mână
26 Mai, 15:25 | 0 comentarii -
Craiova. Patru tineri au fost prinşi în flagrant când furau 200 de litri de combustibil dintr-un tractor
26 Mai, 13:47 | 0 comentarii -
IGSU: Peste 800 de gospodării au fost inundate în ultimele 24 de ore
26 Mai, 13:19 | 2 comentarii -
GSP.roCe l-a impresionat pe Bute la cîntarul oficial: "A fost incredibil"
-
Harghita. Peste 125.000 de pelerini asistă la slujba de Rusaliile catolice, pe muntele Şumuleul Mic
26 Mai, 13:08 | 6 comentarii -
Medicii dermatologi avertizează: Solarele sunt mai nocive ca fumatul
26 Mai, 11:55 | 1 comentarii
* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate
vezi articolul in HTML5





