România, ameninţată de secetă. Vezi prognoza meteo pentru trei luni
Reţeaua de irigaţii este, însă, ca şi inexistentă.
Specialiştii avertizează că, potrivit prognozei meteo din acest an, trebuie să ne aşteptăm la secetă. Aceştia au arătat şi care sunt efectele schimbărilor bruşte de temperatură asupra recoltelor.
În aceste condiţii, singura soluţie pentru salvarea recoltelor este punerea la punct a sistemului de irigaţii.
Mai multe judeţe din ţară se confruntă, deja, cu lipsa precipitaţiilor. În Timiş, seceta se resimte, în judeţul Hunedoara volumul de precipitaţii care a căzut în luna mai este mai mic de 20 de ori decât în perioada similară a anului trecut, o mare parte din culturi fiind deja afectate.
Şi la Suceava se iau măsuri pentru limitarea efectelor secetei, iar în Bihor, producţiile de păioase vor fi mai mici cu 50%, dacă nu plouă în cel mult 10 zile.
În luna martie, de Ziua Mondială a Meteorologiei, directorul Administraţiei Naţionale de Meteorologie, Ion Sandu, a prezentat prognoza meteo pentru cinci luni. Acesta a anunţat încă de atunci că ar putea exista perioade de secetă, însă a precizat că temperaturile din fiecare lună vor depinde foarte mult de cele din lunile precedente.
PROGNOZA METEO PENTRU URMĂTOARELE TREI LUNI:
Luna iunie va aduce cantităţi de precipitaţii apropiate de normă, însă ceva mai mici în partea de Sud-Est.
În iulie, vor fi cantităţi destul de mici de precipitaţii. Astfel, dacă prognoza se va realiza, anumite regiuni s-ar putea confrunta cu secetă.
Luna august va depinde foarte mult de evoluţia lunii precedente. Din punct de vedere agrometeorologic, dacă se va realiza prognoza pentru luna iulie, va exista secetă destul de puternică pentru culturile de porumb.
Antena3.ro
-
ANM: Va ploua în Dobrogea, Muntenia şi Moldova
10 Iul, 10:49 | 0 comentarii
-
Bugetarii ar putea intra mai târziu la serviciu. Premierul Ponta vrea să le modifice programul
21 Mai, 11:53 | 0 comentarii -
Ponta: Orban i-a sesizat lui Boc problemele de la POSDRU. El şi miniştrii săi nu au făcut nimic
21 Mai, 11:23 | 0 comentarii -
Doctorii europeni cer triplarea salariilor. Cât ar trebui să câştige un medic român
21 Mai, 10:31 | 0 comentarii -
GSP.roReghecampf e alesul! » Stoichiţă şi-a încheiat aseară mandatul pe banca Stelei şi deja a fost înlocuit
-
Ponta: Pierdem bani europeni din cauza unor nereguli în 2010-2011. Emil Boc ştia dar nu a făcut nimic
21 Mai, 10:14 | 28 comentarii -
A început BAC-ul olimpicilor. Peste 900 de liceeni îşi dau examenul de maturitate mai devreme, în sesiunea specială organizată la Bacău
21 Mai, 08:34 | 0 comentarii
-
Mai, jigodie handicapata, aroman care scrii romaneste, cara-te din Romania!
-
Romania, trezeste-te. Vom manca radacini de copac daca mai mergem pe mana celor ce ne conduc acum: http://www.youtube.com/watch?v=CC0OC6LwHME //// anul acesta romania are sanse sa se schimbe: Romanie uite omul tau: http://bataiosu.wordpress.com/
-
O sa ardeti in Iad, pentru ca asta meritati romanilor
O sansa mai aveti: sa va urcati pe barca marinarului, si sa navigati inspre oceanul Pacific unde sa traiti sub ape
Asa veti face un bine omenirii, pe care ati umplut-o de jigodii
LMAOF -
Toti asteapta sa faca altcineva ceva. Daca fiecare care sta la curte ar pune cate un pom, doi, ar mai fi ceva, ca pe sectorul public am vazut ce jale este. Se taie paduri intregi iar cei care reclama sunt dati in judecata pentru calomnie. Oamenii au uitat ca nu pot stapani natura, ci trebuie sa traiasca in acord cu ea. Asta e rezultatul asfaltarii fiecarui centimetru disponibil, al taierii masive a padurilor. Nu mai asteptati la altcineva sa faca ceva. Faceti fiecare in curtea lui, in fata blocului, acasa, la serviciu, incepeti sa aratati ca va pasa.
-
au furat sistemele de irigati si acum fac maTanii la ceruri sa ploua stau lipiti de bodegi si se uita la ceruri sa le ploua IN GURA oare alte tari cum rezolva problema?
* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate
vezi articolul in HTML5






Bagati la cap ce va spun: CRIZA ALIMENTARA va deveni tot mai crancena de la an la an. NU DOAR ANUL ACESTA VA FI SECETA. Ani de vor urma vor fi din ce in ce mai fierbinti. Domnilor, sistemele de irigati vor trebui puse imediat pe picioare, altfel vom muri de foame la propriu. IN PLUS, colac peste pupaza va "apare" o noua boala la grau, bolala ce face ca graul sa dispara de pe piata. Ne asteapta vremuri grele, sper totusi ca DOBITOCI nostri de politicieni sa treaca peste razboaile INTER CLANURI si sa puna pe picioare sistemele de irigati din aceasta tara, caci slava Domnului, avem apa cat pentru un continent.