România va fi blocată pe 31 mai şi 1 iunie: Sindicatele nu renunţă la greve. Vezi sectoarele afectate
31 mai nu va fi, însă, singura zi de grevă. Un al doilea protest de aceeaşi amploare este programat să aibă loc în ziua în care Parlamentul va dezbate moţiunea de cenzură anunţată de Opoziţie. Totodată, pe 1 iunie vor intra în grevă de solidaritate alţi sindicalişti.
Oamenii sunt nemulţumiţi de măsurile de austeritate pe care Guvernul vrea să le pună în aplicare. Este vorba, în principal, de reducerea salariilor cu 25%, a pensiilor cu 15%, dar şi a unor indemnizaţii, precum cea de creştere a copilului.
Începând de luni, 31 mai, profesorii au anunţat că intră în grevă generală pe termen nelimitat, chiar cu riscul de a afecta examenul de Bacalaureat.
Tot luni, ghişeele vor fi închise. O mare parte din funcţionarii publici au anunţat deja că nu lucrează pe 31 mai. Este vorba despre funcţionarii publici din primării, consilii judeţene, de la agenţiile de ocupare a forţei de muncă, ITM-uri, case de pensii sau OPC-uri.
De asemenea, în ultima zi a lunii mai, angajaţii din sistemul sanitar vor declanşa acţiunea de protest. Medicii vor asigura 30% din activitate, iar operaţiile vor fi reprogramate. Excepţie fac urgenţele şi intervenţiile care nu pot fi amânate.
Alături de aceştia, se vor afla în grevă de solidaritate şi angajaţii CFR. Sindicaliştii feroviari au anunţat deja că trenurile nu vor pleca din staţii în prima zi a lunii iunie.
Potrivit liderului CNSLR Frăţia, Marius Petcu, angajaţii Metrorex şi cei ai RATB vor fi, de asemenea, în grevă pe 1 iunie. Protestul la metrou ar urmea să aibă loc în intervalul orar 04:00 - 16:00 sau chiar 04:00 - 18:00.
Reprezentanţii sindicatelor din Metrorex spun că ziua de grevă este un semn de solidaritate faţă de ceilalţi bugetari. Totodată, va fi analizată posibilitatea intrării în grevă pe perioadă nedeterminată, începând cu 31 mai, dacă salariile angajaţilor Metrorex vor fi micşorate cu 25%.
Ultimii care au anunţat că îşi opresc activitatea pe 31 mai sunt angajaţii din penitenciare. Pe perioada grevei, aceştia nu vor efectua escortarea deţinutilor la punctele de lucru şi nici nu îi vor însoţi pe deţinuţi la instanţele de judecată, cu excepţia deţinutilor arestaţi preventiv.
Pe lângă grevele anunţate, sindicaliştii susţin că vor organiza şi o serie de mitinguri. Oamenii vor picheta sediile prefecturilor din mai multe judeţe din ţară, începând cu data de 1 iunie.
Antena3.ro
-
Un bărbat din Drobeta, beat criţă, s-a urcat pe arteziana din centrul oraşului după ce a fugit din ambulanţa care îl ducea la psihiatrie
26 Mai, 22:52 | 0 comentarii -
Ce face băutura din om. A lovit oamenii care încercau să îl ajute şi a rupt o targă
26 Mai, 22:31 | 0 comentarii -
Gorj: Inundaţiile au distrus zeci de gospodării şi peste 50 de hectare de culturi
26 Mai, 21:55 | 0 comentarii -
GSP.roCe l-a impresionat pe Bute la cîntarul oficial: "A fost incredibil"
-
Bistriţa: Fostul poliţist care a accidentat mortal o elevă pe o trecere de pietoni a fost arestat
26 Mai, 20:47 | 0 comentarii -
Ceremonia de înhumare a lui Nyiro ar urma să aibă loc. Liderul Partidului Civic Maghiar: Nu mai trăim în comunism
26 Mai, 19:25 | 0 comentarii
-
Auschwitz - ROMÂNIA ANULUI 2010
Gazați-ne, dar aveți grija...știți cum a murit Hitler ?
Ia atitudine, spune-ți părerea pe
www.nekunoscut.wordpress.com -
Daca va permiteti sa stati in greva neplatiti, inseamna ca sunteti plini de bani. Lasati vrajeala si mai taiati din cefele la gratar, din berea la pet, din micii "pe cinste". Si daca nu mai aveti bani de rate, vindeti-va bunurile la jumate de pret. Achitati ratele si va luati televizor cu tub. La voi la stana, de unde ati plecat cand ati venit in Bucuresti, nu mai aveati plasme, lavabila si tavan fals cu spoturi. Aduceti-va aminte ce ghiogarlani sunteti si mars inapoi la oi. Taranii dracului. Ca ati umplut Bucurestiul. PE.NA.LILOR.
-
Multi sunt imporiva grevelor inseamna ca sunt multumiti de traiul pe care il duc de salarii si conditi. Sau sunt PD-Listi ! Ala care categoristeste populatia Bucurestiului cu taranii si injura de mama focului ia sa vada, masa si tasu de unde au venit ? Nu de la coada vacii ? Revenind la greve si la miscarea de protest, condamnarea acestora, inseamna ca este condamnata si miscarea din 1989 si mai bine stateam acasa, si nu faceam revolutie, traind inca si acum sub regimul PCR ! Sevede cata minte au unii si cum gandesc.
-
da, e o idee buna sa faceti greva intre 9-16. prin asta aratati ca tineti cont si de altii si chiar veti avea un val de simpatie din partea lor.
-
Sa fim seriosi, Greva e justificata! Bravo voua ... meritati felicitari! Nu va lasati intimidati de incompetenta lui Boc. Eu lucrez in mediul privat, dar sustin greva aceasta chiar daca ajung mai greu la serviciu pt ca daca-i lasam pe hotii din guvern sa-si faca de cap o sa ne omoare cu impozitele. Mi-e greata cand vad atatia romani impostori cum sustin un plan falimentar. Desteapta-te romane ca mult ai ajuns un tembel!
-
sa-mi sugeti pooolllaa. dc nu postati comm>?
-
Iesi in strada sa ti-o suga basescus....
-
Nu le pasa astora de greve si pichetari.de o zi. Daca nu scapam de ei, nu se rezolva nimic. Trebuie cerute alegeri anticipate.si cel putin manifestat fara oprire pana cedeaza. Costa oricum mai putin decat distrugerile care le fac astia zi de zi.
-
trebuie dati jos porcii !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
-
gata, ajunge cu hotii astia! au mai furat si psd, pnl, pnt, dar ca astia nici unul!au facut jaf si acum nici usturoi n-au mincat si nici gura nu le miroase! jos hotii!
-
Ma doare la bascheti de greva lor. Eu nu am serviciu si in concluzie nu trebuie sa ma duc nicaieri. Le urez succes prostilor care au serviciu si care contribuie cu taxe la stat. Va multumesc pentru ajutoarele de caldura pe care le primesc pe spinarea voastra si pentru venitul minim garantat. Continuati sa munciti ca sa-mi fie si mie bine. Lasati grevele, ca va taie astia din salariu pentru zilele nemuncite si mi-e sa nu imi fie afectate ajutoarele. Trebuie sa traiesc si eu. Nu?
-
Poate nu rezolvam nimic(din punct de vedere al modificarii acestor decizii de reducere) prin aceasta greva generala, dar sunt convins ca cel putin vom dobandi incredere in noi, ca impreuna,uniti vom scapa de CANCERUL PORTOCALIU care sufoca aceasta tara!
-
JOS GUVERNUL DE HOTI SI TICALOSI DE LA PALATELE VICTORIA SI COTROCENI!
-
CATI DINTRE CEI CE PROTESTEAZA ACUM AU VOTAT CU BASESCU? AU VOTAT CA NISTE IMBECILI ANTI-MINERIADE ACUM SA MOARA IN CHINURI CA ASHA MERITA, CACI ALTFEL LA URMATOARELE ALEGER IAR VOR VOTA CA NISTE CRETINI SI VOM AVEA DE SUFERIT SI RESTUL DIN CAUZA PROSTIEI LOR. ASTIA CHIAR SUNT UN CANCER PENTRU RSTUL POPULATIEI.
* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate
vezi articolul in HTML5






Sw1Hji iljcgxrlrwis, [url=http://ovnbotjeimyx.com/]ovnbotjeimyx[/url], [link=http://xmmnwckzttod.com/]xmmnwckzttod[/link], http://svllviktcxsb.com/