"Copiii de bani gata sunt pregatiti de accidente! Trebuie să-i oprim." Este strigătul de pe patul de spital al bătrânului schilodit de fata comisarului de la Garda Financiară din Constanţa. Victima ei este chiar preşedintele unei asociaţii de pensionari din România. Bărbatul va cere un milion de euro despăgubiri, în justiţie, bani pe care îi va dona bătrânilor săraci.
A trecut o săptămână de la accidentul care i-a schimbat viaţa. Nu ştie dacă va mai merge vreodată normal. Nici medicii nu ştiu acest lucru. Îşi aminteşte perfect cum în doar câteva secunde, maşina de lux a Anastasiei Tănase i-a secerat piciorul.
A fost dus direct la spital, unde medicii îl aşteptau cu masa de operaţie pregătită.
Gheorghe Chioaru este internat într-un salon cu alţi pacienţi care s-au ales cu picioarele amputate. Speră să nu aibă nici el aceeaşi soartă.
Din spital, bărbatul coordonează Casa de ajutor reciproc Omenia, al cărei preşedinte este. Dacă el şi-a dedicat viaţa ajutorării bătrânilor nevoiaşi, un copil de bani gata era să-l bage în mormânt. Acum, cere despăgubiri.
Surprinzător, dar după accident, Anastasiei nu i s-a ridicat dreptul de a conduce. Ba chiar i s-a prelungit.
Combinaţia de beizadea şi maşină puternică a provocat mai multe victime pe şosele. Adrian Cocoană şi-a ambalat Ferrari-ul şi a omorât un om pe trotuar, în Timişoara. A primit patru ani de închisoare cu executare!
Iustin Covei. 22 de ani. Fiul unor magistraţi influenţi din Craiova a condus fără permis şi l-a bătut pe poliţistul care l-a prins. Momentan, este arestat pentru fraude cu carduri.
Alexandru Umbrărescu. 19 ani. Fiul unui impozant om de afaceri din Bacău a accident patru oameni, cu bolidul său de 100.000 de euro.
Şi Honorius Prigoană s-a ales cu un dosar penal, după ce a ieşit cu Lamborghiniul la plimbare fără permis.
Observator
vezi articolul in HTML5




.gif)

Şoferii , care în trafic conduc sub
înfluenţa alcolului s-au a drogurilor,
legea ar trebui săi condamne cu
foarte mulţi ani de închisoare şi executarea
lor în puşcărie.
Şi nici o dată ei să nu mai poată
obţine permis de conducere...
Şoferii care ,din vina lor au provocat
accidente cu victime omeneşti ei fiind şi
sub influenţa drogurilor s-au a alcolului ,
justiţia s-ăi condamne la Moarte....
S-au în cel mai rău caz , condamnaţi cu
sentinţă pe viaţă şi toată averea şoferilor
vinovaţi să treacăîn patrimonul familiei
vătămate,,,,,
În România justiţia este influenţată din
nefericire ,de averea s-au relaţile sus puse
a celor ce încalcă legile.
povstea mea: http://oprea-puiu.blogspot.com