Antena 3 CNN Sport Naționala feminină de handbal, victorie în preliminariile Euro 2016

Naționala feminină de handbal, victorie în preliminariile Euro 2016

12 Oct 2015   •   01:00

Naționala feminină de handbal a României a învins reprezentativa Belarus cu scorul de 25-23 (12-14), duminică, la Minsk, într-o partidă din Grupa 1 a preliminariilor Campionatului European din 2016, scrie agerpres.ro.
Tricolorele au avut o revenire spectaculoasă în repriza secundă și a obținut o victorie care la un moment dat a stat mai multe vreme semnul întrebării.

Belarus a dominat prima repriză în cea mai mare parte a timpului și a condus la unu-două goluri, diferența maximă fiind de 14-11 (28), la pauză avantajul gazdelor fiind de 14-12.

La reluare, Belarus s-a desprins la cinci goluri, 18-13 (37), dar un time-out cerut de suedezul Tomas Ryde, selecționerul echipei României, le-a trezit pe tricolore, care au început cursa de recuperare. Scorul a devenit egal, 20-20, în min. 49, apoi gazdele s-au desprins din nou la două goluri, 22-20 (53). În ciuda unei inferiorități numerice, România a marcat de trei ori la rând și a trecut în avantaj (22-23, min. 56), câștigând cu 25-23.

Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare a echipei noastre, cu 11 goluri.