Antena 3 CNN Sport Alte sporturi România, învinsă de Spania în finala Campionatului European Under-19 la rugby

România, învinsă de Spania în finala Campionatului European Under-19 la rugby

31 Oct 2015   •   23:47

Reprezentativa României a fost învinsă de Spania cu scorul de 24-3 (5-3), sâmbătă, pe Stadionul Național Jamor din Lisabona, în finala Campionatului European de rugby Under-19.

Spania a dominat prima repriză din punct de vedere al posesiei, dar nu a reușit să se desprindă, marcând un eseu, prin Guillermo Domingues, netransformat, în timp ce ''stejăreii'' au punctat dintr-o lovitură de penalitate, prin Ionel Melinte.

Ibericii și-au accentuat dominarea după pauză și au mai marcat trei eseuri, prin Pacheco, Parry și Zabala, obținând o victorie meritată, cu 24-3, precum și calificarea la 2016 Junior World Trophy din Zimbabwe.