Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Formula 1: Sebastian Vettel, primul pe grila de start al MP al Japoniei

Formula 1: Sebastian Vettel, primul pe grila de start al MP al Japoniei

Sursa foto: Foto: Mediafax/AFP
06 Oct 2012   •   09:27

Pilotul german al echipei Red Bull, Sebastian Vettel, a fost cel mai rapid în calificările Marelui Premiu de Formula 1 al Japoniei, care au avut loc, sâmbătă, pe circuitul de la Suzuka, şi va pleca de pe prima poziţie a grilei de start a cursei programate duminică, de la ora 09.00.

Vettel este pentru a patra oară în pole-position la Suzuka. El va fi urmat de coechipierul său, australianul Mark Webber, de japonezul Kamui Kobayashi (Sauber) şi de francezul Romain Grosjean (Lotus-Renault).

Liderul clasamentului piloţilor, spaniolul Fernando Alonso (Ferrari), va fi al şaselea pe grilă, după mexicanul Sergio Perez (Sauber), care va fi pe locul 5.

Britanicul Jenson Button (McLaren-Mercedes) a fost al treilea cel mai rapid pilot în calificări, dar va porni în cursă al optulea, fiind retrogradat cinci poziţii pentru schimbarea cutiei de viteze pe monopostul său.

La două zile după anunţarea retragerii din activitatea sportivă la finalul sezonului, germanul Michael Schumacher (Mercedes) a ocupat locul 13 în calificări, însă va pleca de pe poziţia a 23-a. El va fi retrogradat zece poziţii pentru provocarea unui accident la cursa precedentă, de la Singapore.