Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baku: Elizabeta Samara a ratat calificarea în sferturile de finală la tenis de masă

18 Iun 2015   •   12:27

Sportiva română Elizabeta Samara a ratat calficarea în sferturile de finală ale probei individuale feminine a concursului de tenis de masă din cadrul Jocurilor Europene 2015 de la Baku, fiind învinsă cu scorul de 4-3 (7-11, 2-11, 11-9, 7-11, 11-9, 19-17, 11-8) de poloneza de origine chineză Qian Li, într-o partidă din turul al treilea, disputată joi, notează Agerpres.

Samara, a treia favorită a competiției, a condus cu 3-1 la seturi, dar a cedat în final, după 68 de minute de joc, în fața unei adversare incomode, care a avut o revenire spectaculoasă, reușind să câștige ultimele trei seturi ale întâlnirii. Quan Li va juca în sferturi cu turcoaica de origine chineză Melek Hu, care a dispus la rândul ei cu 4-1 (11-7, 11-5, 11-6, 6-11, 11-7) de ucraineanca Tetiana Bilenko.

Elizabeta Samara era singura jucătoare din țara noastră rămasă în competiție, după ce Bernadette Szocs fusese eliminată în turul 1 de olandeza Li Jie.

În turneul individual masculin de tenis de masă, reprezentantul României, Adrian Crișan, s-a oprit după după primul tur, fiind învins de grecul de origine română Kalinikos Kreanga.