Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baschet Declinul Rapidului continuă. Echipa a retrogradat

Declinul Rapidului continuă. Echipa a retrogradat

21 Mar 2016   •   19:27

CS Rapid Bucureşti a fost învinsă de BCM Danzio Timişoara cu scorul de 2-1, la general, şi a retrogradat, luni, din Liga Naţională de baschet feminin, transmite Agerpres.

BCM Danzio Timişoara s-a impus în meciul decisiv al seriei pentru locurile 9-10, în Sala Constantin Jude de pe Bega, cu 62-54 (15-14, 9-13, 23-9, 15-17). Rapid a câştigat primul meci, la Timişoara, cu 68-64, dar apoi BCM Danzio s-a impus în Giuleşti, cu 67-39.

În confruntarea decisivă, gazdele au controlat primul sfert, la la finalul celor zece minute scorul era egal, 15-15. Apoi, echipa giuleşteană a avut o perioadă mai bună, iar la jumătatea meciului Rapid se afla în avantaj pe tabelă, 24-28. Formaţia bănăţeană a avut nevoie de un minut din al treilea sfert pentru a anula avansul oaspetelor, iar apoi s-a desprins la zece puncte, 47-37 (30). Cu trei minute înainte de final s-a consemnat diferenţa maximă (17 puncte), 59-42, echipa gazdă câştigând cu 62-54.

Ivana Grbic a fost cea mai bună de la echipa timişoreană, cu 18 puncte, 13 recuperări, 6 pase decisive, alături de Alexandra Dumitrache, 13 p, şi de Renata Szmutku, 12 p, 8 rec, 2 pd.

De la Rapid s-au evidenţiat Flori Diaconu, 15 p, 4 rec, 5 pd, Natalia Burlakova, 12 p, şi Monica Nicolaescu, 11 p, 4 rec, 5 pd.

Alături de Rapid a mai retrogradat din Liga Naţională şi CS Municipal Satu Mare.