Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baschet Victorie dificilă pentru naționala de baschet, în preliminariile Eurobasket

Victorie dificilă pentru naționala de baschet, în preliminariile Eurobasket

21 Noi 2015   •   22:06

Echipa feminină de baschet a României a învins formația Bosniei-Herțegovina cu scorul de 67-65 (27-17, 18-14, 7-14, 15-20), sâmbătă seara, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, la debutul în Grupa H a preliminariilor Eurobasket 2017, transmite Agerpres.

Naționala noastră a dominat prima jumătate a meciului și avea la pauză un avantaj de 14 puncte, 45-31. Oaspetele au început apoi o cursă de recuperare și s-au apropiat pas cu pas pe tabela de marcaj, scorul devenind egal, 56-56, cu 4 minute și 44 de secunde înainte de final, după nouă puncte consecutive înscrise de bosniace.

Tricolorele și-au regăsit concentrarea și au trecut din nou în avantaj într-un final dramatic, ajungând la 66-61, cu 12 secunde rămase de joc, iar apoi au câștigat cu 67-65.

Gabriela Mărginean a fost cea mai bună jucătoare a echipei noastre, cu 21 puncte, 7 recuperări și 2 pase decisive. Selecționerul Miroslav Popov le-a mai folosit pe Gabriela Irimia 5 p, 1 rec, 1 pd, Annemarie Părău 15 p, 7 rec, 2 pd, Florina Pașcalău 6 p, 7 rec, 2 pd, Claudia Pop 10 p, 11 rec, 1 pd, Anca Șipoș, Ancuța Stoenescu 7 p, 1 rec, 2 pd, Adina Stoiedin 3 p, 4 pd, Sonia Ursu 1 rec.

De la oaspete cele mai bune au fost Marica Gajic, cu 15 p, 22 rec, 1 pd, și Dragana Svitlica, 19 p, 4 rec. Au mai evoluat Emina Demirovic 6 p, 3 rec, 1 pd, Milica Deura 7 p, 3 rec, 4 pd, Miljana Dzombeta, Tamara Kapor 8 p, Matea Tavic 7 p, 3 rec, 2 pd, Irena Vrancic 3 p, 3 rec, 3 pd. Selecționer: Goran Jovanovic.

Turcia și Israel se vor înfrunta în celălalt meci al grupei. Următorul meci al României va avea loc pe 225 noiembrie, cu Israelul, în deplasare.