Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Ciclism: Serghei Țvetcov este noul campion al României la contratimp și fond

Ciclism: Serghei Țvetcov este noul campion al României la contratimp și fond

Sursa foto: Foto: Facebook Serghei Tvetcov
29 Iun 2015   •   17:07

Rutierul de origine moldoveană Serghei Țvetcov, de la echipa Androni Giocattoli-Sidermec, a devenit în weekend campion național al României, atât la contratimp, cât și la fond, cu prilejul Campionatelor Naționale de șosea de la Miercurea Ciuc.

La contratimp, Țvetcov s-a impus în proba seniorilor cu timpul de 36 min 31 sec pe 28,4 km (medie orară 46,663 km), fiind urmat de Daniel Crista (ACS Bikexpert), 37 min 59 sec şi Andrei Nechita (Tușnad Cycling Team), 38 sec 12/100. Carol-Eduard Novak, preşedintele FR Ciclism (Tușnad Cycling Team), a sosit al patrulea, în 39 min 33 sec, informează Agerpres.

Proba senioarelor (elite) a fost câștigată de Ana-Maria Covrig (Team BePink Laclassica), cu timpul de 42 min 44 sec pe 28,4 km (medie orară 39,875 km). Pe locul secund s-a clasat Lavinia Rolea (Auber), în 45 min 11 sec, iar a treia a fost Irina Dumitru (ACS Bikexpert), 47 min 40 sec, etc.

La categoria Under-23, Nicola Andrei Barbu (Tușnad Cycling Team) s-a impus pe 28,4 km în 38 min 43 sec (medie orară 44,012 km).

În proba juniorilor, Emil Dima (CS Torpedo) s-a impus pe aceeași distanță în 39 min 24 sec, iar la cadeți Alberto Hamza (Giorgione Alesio Group) a fost cronometrat în 23 min 07 sec pe 14,2 km. La junioare, Karina Kubat (ASF Zărnești) a parcurs distanța de 14,2 km în 27 min 16 sec.

În cursa de fond (153,45 km), la categoria elite victoria a revenit lui Tvetcov, în 3 h 55 min 19 sec (medie orară 46,663 km), devansându-i în clasament pe Marius-Cristian Petrache (ACS Bikexpert), 3 h 55 min 29 sec, și pe Andrei Nechita, 3 h 56 min 50 sec, etc.

Vlad Nicolae Dobre (Tușnad Cycling Team) a învins la categoria Under-23, în 4 h 01 min 45 sec pe aceeași distanță.

La feminin, Ana-Maria Covrig s-a impus la categoria elite în 2 h 29 min 52 sec pe 81,56 km (medie orară 32,653 km).

Emil Dima și-a asigurat victoria la juniori (81,56 km), în 2 h 24 min 40 sec, Karina Kubat la junioare (2 h 30 min 00 sec pe 55 km), iar Alberto Hamza la cadeți (1 h 42 min 26 sec pe 55 km).