Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Baschet Energia Târgu Jiu, în sferturile FIBA EuroChallenge

Energia Târgu Jiu, în sferturile FIBA EuroChallenge

18 Feb 2015   •   22:14

Energia Tg. Jiu s-a calificat în sferturile de finală ale FIBA EuroChallenge la baschet masculin, grație victoriei reușite după prelungiri în fața echipei kazahe BC Astana, cu scorul de 90-89 (12-18, 18-14, 25-20, 23-26, 12-11), miercuri seara, pe teren propriu, în penultima etapă din Grupa I a competiției.

Gorjenii, deținătorii Cupei României, și-au asigurat câștigarea grupei și un loc în sferturi grație acestei victorii dramatice reușite în fața unei echipe foarte valoroase, notează Agerpres.

Meciul a fost unul foarte echilibrat pe tot parcursul său, diferența maximă, de opt puncte fiind înregistrată în minutul 28, când Energia conducea cu 53-45. Oaspeții au controlat prima parte a meciului, iar după primul sfert aveau un avans de șase puncte, 12-18. BC Astana încă avea un avantaj de cinci puncte, 28-23, la mijlocul sfertului al doilea (15). Gazdele au egalat, 30-30 (min. 19), iar apoi au rămas la cârma jocului până pe final. Cu 4 minute și 41 de secunde rămase din timpul de joc, Energia conducea cu 66-62, dar câteva erori au făcut ca oaspeții să se apropie și chiar să preia conducerea, cu 74-71, cu 68 de secunde rămase. Echipa din Tg. Jiu s-a mobilizat și a egalat de două ori în ultimul minut, Watson reușind un coș de două puncte puncte, cu trei secunde înainte de sirenă, care a trimis meciul în prelungiri.

În extra-time, kazahii condus mai tot timpul, chiar și la patru puncte, dar de la 85-89, cu 1 minut și 39 de secunde, nu au mai reușit nimic, în timp ce americanul Giordan Watson a devenit eroul gorjenilor, prin cele cinci puncte înscrise, care au adus victoria cu 90-89.

Pentru Energia au evoluat Giordan Watson, 23 puncte, 1 recuperare, 4 pase decisive, Porter Troupe 11 p, 2 rec, 5 pd, Louis Darby 14 p, 4 rec, Michal Kremen 5 p, 6 rec, 1 pd, Nemanja Milosevic 15 p, 8 rec, 1 pd, Tal Karpelesz 6 p, 5 rec, 1 pd, Barîș Aktaș 1 pd, Andreas Glyniadakis 16 p, 6 rec, 1 pd. Antrenor: Antonis Constantinides.

La BC Astana au jucat Jerry Johnson 25 p, 1 rec, 6 pd, Rasid Mahalbasic 12 p, 5 rec, 1 pd, Pavel Ilin, Anton Ponomarev 1 rec, Niklas Caner-Medley 11 p, 7 rec, 2 pd, J'Covan Brown 17 p, 2 rec, 7 pd, Luksa Andric 12 p, 7 rec, Anatoli Kolesnikov 10 p, 5 rec, 1 pd, Patrick Calathes 2 p, 4 rec. Antrenor: Ramunas Butautas.

În celălalt meci al grupei, Enel Basket Brindisi (Italia) a învins-o pe Okapi Aalstar (Belgia) cu 101-66.

În clasament, Energia ocupă primul loc, cu 9 puncte, și este virtuală câștigătoare a grupei, fiind urmată de Enel Basket Brindisi, 7 puncte, BC Astana, 7 p, Okapi Aalstar, 7 p. Pe 24 februarie vor avea loc ultimele meciuri din grupă, Energia — Enel Basket și BC Astana — Okapi Aalstar.

Primele două clasate în cele patru grupe ale fazei Last 16 ale competiției se califică în sferturile de finală.