Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal Cristina Neagu, cea mai bună jucătoare a Campionatului Mondial de handbal din Danemarca

20 Dec 2015   •   22:20

Internaționala română Cristina Neagu, care a câștigat medalia de bronz cu echipa României, duminică, la Campionatul Mondial de handbal feminin din Danemarca, a fost desemnată cea mai bună jucătoare a competiției, a anunțat Federația Internațională de Handbal (IHF) pe site-ul său oficial, transmite Agerpres.

Neagu, care și-a adjudecat și titlul de golgheteră a competiției, face parte și din echipa ideală a turneului, drept cel mai bun inter stânga, alături de extrema stânga Valentina Ardean-Elisei.

De asemenea, centrul Eliza Buceschi face parte din cea mai bună echipă de tineret.

Superlativele Mondialului danez:
All-Star Team
portar: Tess Wester (Olanda)
extremă dreapta: Jovanka Radicevic (Muntenegru)
inter dreapta: Nora Mork (Norvegia)
centru: Stine Oftedal (Norvegia)
pivot: Heidi Loke (Norvegia)
inter stânga: Cristina Neagu (România)
extremă stânga: Valentina Ardean Elisei (România)

Cea mai bună jucătoare (Most Valuable Player): Cristina Neagu (România)

Rookies/Cele mai bune tinere jucătoare (maximum 22 de ani)
portar: Laura Glaser (Franța)
extremă stânga: Livia Veranes (Cuba)
inter stânga: Anne Mette Hansen (Danemarca)
centru: Eliza Buceschi (România)
inter dreapta: Monika Kobylinska (Polonia)
extremă dreapta: Ana Viahereva (Rusia)
pivot: Ru Qiao (China)

Echipa Norvegiei a câștigat ediția 2015 a Campionatului Mondial de handbal feminin din Danemarca, duminică, la Herning, după ce a învins în finală formația Olandei, cu scorul de 31-23 (20-9). Naționala feminină a României a cucerit medaliile de bronz, după ce a învins Polonia cu scorul de 31-22 (15-8), în finala mică a competiției.