Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal Franţa, medalie de aur la CM de handbal după ce a învins Danemarca în prelungiri

Franţa, medalie de aur la CM de handbal după ce a învins Danemarca în prelungiri

Sursa foto: Foto: kcrg.biz
30 Ian 2011   •   20:03

Naţionala de handbal masculin a Franţei a câştigat, duminică, la Malmo, cel de-al patrulea titlu mondial, după ce a învins în finală reprezentativa Danemarcei, în prelungiri, scor 37-35 (15-12, 31-31), egalând astfel performanţele deţinute de România şi Suedia, informează Mediafax.

Franţa a dominat în mare parte finala, dar ultimele minute au consemnat revenirea nordicilor, care au avut încredere în forţele proprii, reuşind să egaleze, când mai erau trei secunde, 31-31, şi să împingă meciul în prelungiri. În minutul 64, danezii conduceau cu 33-32, dar cel mai valoros jucător de la CM, Nikola Karabatici a marcat cel de-al 10-lea gol al său, relansând lupta pentru aur. Franţa s-a impus până la urmă, cu 37-35, după o finală în care a avut mari bătăi de cap cu campioana europeană din 2008.

Danemarca şi-a egalat performanţa din 1967, când a pierdut de asemenea finala CM, în compania echipei Cehoslovaciei.

Performanţa obţinută de Franţa, care deţine şi titlurile olimpic şi european, le egalează pe cele ale României şi Suediei, singurele care câştigaseră patru titluri mondiale. România a fost campioană mondială în 1961, 1964, 1970 şi 1974, iar Suedia în 1954, 1958, 1990 şi 1999.

Franţa a mai cucerit medaliile mondial de aur la ediţiile din 1995, 2001 şi 2009, fiind şi prima echipă naţională ce câştigă consecutiv titlul mondial, din 1974 încoace, performanţa de atunci fiind realizată tot de reprezentativa României. La distanţă de 27 de ani, tricolorii s-au clasat abia pe locul 19, la ediţia CM din 2011.