Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal România cucerește medaliile de bronz la Campionatul Mondial de handbal feminin. Cristina Neagu, FABULOASĂ

20 Dec 2015   •   15:13

Cristina Neagu a primit premiul de cel mai bun jucător al partidei.

România - Polonia 31 - 22. MEDALIE DE BRONZ pentru tricolore. Cea mai bună performanță a handbalului feminin din ultimii zece ani.

România - Polonia 31 - 21. România face spectacol pe teren și în tribune.

România - Polonia 29 - 18. Înscrie și Patricia Vizitiu.

România - Polonia 28 - 16. Perianu duce diferența la 12 goluri. Time-out cerut de Polonia, care nu are replică pentru jocul României.

România - Polonia  27 - 16. Luciana Marin înscrie și ea.

România - Polonia  26 - 16. Tănăsie la primul său gol în acest meci.

România - Polonia 25 - 15. Eliza Buceschi ne duce la 10 goluri diferență.

România - Polonia 24 - 15. Neagu la cota 10, Neagu de nota 10.

România - Polonia 23 - 14. Cristina Neagu, gooool.

România - Polonia 22 - 14. Oana Manea, gol pe contraatac.

România - Polonia 21 - 14. Din nou Melinda Geiger, atunci când mai sunt 20 de minute de joc.

România - Polonia 20 - 14. Melinda Geiger înscrie pe recuperare.

România - Polonia 19 - 13. Cristina Neagu este golgeterul turneului. A ajus la 61 de reușite la acest Mondial.

România - Polonia  18 - 12. Ada Nechita și Valentina Elisei marchează, polonezele se apropie.

România - Polonia 16 - 9. Oana Manea înscrie primul nostru gol în repriza a doua.

România - Polonia 15 - 8. FENOMENALA Neagu. Marchează din nou, când aveam două jucătoare în minus pe teren. Final de primă repriză.

România - Polonia 14 - 8. Munteanu apără un 7 metri. Cerem time-out pe final de repriză.

România - Polonia 14 - 8. Elisei înscrie în superioritate numerică.

România - Polonia 13 - 8. Al șaselea gol pentru Cristina Neagu.

România - Polonia  12 - 6. Gol de senzație marcat de Neagu.

România - Polonia 11 - 5. Geiger înscrie, jucăm în inferioritate numerică.

România - Polonia  10 - 4. Oana Manea înscrie, Polonia cere un nou time-out. ”Să ne apărăm pe șapte metri” le-a transmis antrenorul Poloniei.

România - Polonia  9 - 4. Neagu din nou, din 7 metri.

România - Polonia  8 - 4. Elisei finalizează după o fază superbă. Paula Ungureanu din nou salvatoare.

România - Polonia  7 - 3. Oana Manea înscrie de pe pivot.

România - Polonia  6 - 3, după 10 minute de joc. Eliza Buceschi își trece și ea numele pe tabela marcatoarelor.

România - Polonia  5 - 2. Polonia marchează primul gol în ultimele 8 minute de joc.

România - Polonia  5 - 1. Neagu marcheză din nou, Paula Ungureanu apără o lovitură de la 7 metri.

România - Polonia 4 - 1. Szucs majorează diferența. Polonia cere time-out.

România - Polonia  3 - 1. Ada Nechita înscrie de pe extremă. Portarul Paula Ungureanu a avut trei intervenții salvatoare în primele patru minute.

România - Polonia 2 - 1. Neagu marchează din nou, din aruncare de la 7 metri.

România - Polonia 1 - 0. Cristina Neagu deschide scorul.

-----------------------

România întâlnește Polonia, de la ora 15.45, în finala mică a Campionatului Mondial de handbal feminin.

De rezultatul acestei confruntări depinde nu doar obținerea medaliilor de bronz, ci și componența grupei României la turneul preolimpic.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de două ori în istoria recentă, victoriile fiind împărțite.

Cristina Neagu are nevoie de opt goluri astăzi, pentru a fi declarată golgeterul turneului.