Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal Victorie dramatică a României la Campionatul Mondial de handbal feminin, împotriva Spaniei. România este calificată în optimile de finală

05 Dec 2017   •   23:01

ROMÂNIA - SPANIA handbal feminin LIVE TEXT. A fost meciul grupei. România a reușit o victorie dramatică în meciul cu Spania, scor final 19-17. Echipa națională a ajuns astfel să se califice în optimile de finală ale Campionatului.

O primă repriză de senzație reușită de jucătoarele românce cu echipa Spaniei. Fetele conduc în prima repriză cu 9-7 pe reprezentantele Spaniei.

min 1. România începe în atac partida, reușind însă să piardă prima minge. Spania marchează.

min 3 România reușete să înscrie primul gol. Scorul ajunge 3-1 pentru echipa adversă.

min 6. Echipa noastră reușește să egaleze lepntru prima dată. Scor 4-4

min 16. România reuște pentru prima dată să preia conducere, ducând scorul la 7-6.

min 18. România se detașează la două goluri. 8-6 Am fi singura echipă cu maxim de puncte în grupă!

min 20. Primul time-out al meciului este cerut de antrenorul ibericelor, după ce România reușește să preia conducerea cu două goluri. Scor 8-6 pentru românce.

min 27. Revenire fabuloasă a româncelor. Fetele au reușit să preia total conducerea pe teren, scorul devine 9-6 pentru România.

----------------------------

Repriza a doua.

min 30. Spania reușește să reducă din dinferență și înscrie. Scorul ajunge la 9-8 pentru România.

min 31. Spania egalează rapid echipa României. Scor 9-9

min 34. România reușete să marcheze pentru prima dată în această repriză printr-o lovitură de la 7 metri executată de Elisei. Scor 10-10.

min 35. Echipa noastră pornește o succesivă extrem de frumoasă ce se finalizează cu un gol spectaculos al Valentinei Elisei. România preia conducerea, scor 11-10.

min 39. Lovitură extraordinară a Crinei Pintea de pe poziția de pivot. Jucătoarea reușește să ducă scorul la 12-12

min 42.  Ambros Martin cere time-out. Scor 12-14 în favoarea Spaniei.

min 47. Cristina Neagu reușește să aducă scorul la 14-14.

min 50. Neagu reușește încă o dată să înscrie și altfel echipa României menține egalitatea. Cristina este la al 6-lea gol în această repriză. Scor 15-15.

min 55. Drăguț marchează pentru prima dată în această partidă. Scorul ajunge 16-16.

min 57. Neagu înscrie și suntem în avantaj. Scor 18-17.

min 59. Ambros Martin cere time-out! Avem atacul și un gol avantaj. 18-17

min 60. Buceschi scoate o lovitură de la 7 metri și tot ea o transformă în gol. România este calificată în optimile de finală! 19-17

----

Miercuri, în etapa a treia a Campionatului Mondial de handbal feminin, România va înfrunta echipa Spaniei. Partida este LIVE VIDEO pe Telekom Sport și ONLINE pe site.

România a învins duminică Slovenia cu 31-28 şi are maximum de puncte.

Spania şi Franţa, principalele adversare ale României în Grupa A, au obţinut victorii clare în meciurile disputate duminică în etapa a doua a grupelor Campionatului Mondial de handbal feminin din Germania.

Spania a surclasat formaţia Paraguayului cu scorul de 32-15 şi a urcat pe primul loc în clasament. Franţa,care venea după un eşec în faţa Sloveniei, a obţinut prima victorie la CM 2017, 26-19 cu Angola.