Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Kenyanul Patrick Kimeli a câștigat Maratonul București 2015

Kenyanul Patrick Kimeli a câștigat Maratonul București 2015

04 Oct 2015   •   21:02

Atletul kenyan Patrick Kimeli a câștigat duminică a 8-a ediție a Maratonului Raiffeisen Bank Bucharest, disputată pe distanța clasică de 42,195 km, cu timpul de 2h13min15sec, stabilind un nou record al competiției.

Kimeli a fost urmat în clasament de ați 2 africani: etiopianul Bonja Gonza — 2h17min43sec și kenyanul Cosmas Kigan — 2h19min27sec.

Învingătorul, în vărstă de 30 de ani, a declarat pentru AGERPRES: ''Este a patra oară când vin la București, dar mă bucur foarte mult că acum am reușit să câștig această cursă. Sunt foarte satisfăcut de acest rezultat''.

Cursa feminină a fost câștigată de Warjik Zeritu (Etiopia) cu timpul de 2h48min5 sec. Învingătoarea a fost urmată de alte două alergătoare africane: Shewye Deebelu (Etiopia) cu 2h49min04 sec și Gladys Otero (Kenya) cu 2h 49min26sec.

Organizatorii au precizat că pentru prima dată, traseul maratonului a fost extins la 33 km, iar cei 42,195 km ai cursei fiind mai frumoși decât la edițiile trecute. Asociația Bucharest Running Club arătat că, astfel, alergătorii au avut bucuria de a descoperi zone pitorești din capitala României.