Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Naţionala de handbal a României a debutat cu un egal la Mondialul Under-21 din Brazilia

Sursa foto: Foto: FRH
21 Iul 2015   •   00:57

Selecționata României a smuls in extremis un rezultat de egalitate cu Portugalia, 26-26 (11-15), luni, la Uberlandia, la debutul său în Grupa B a Campionatului Mondial de handbal masculin pentru tineret Under-21, din Brazilia, scrie Agerpres.

Tricolorii antrenați de Ovidiu Mihăilă au început slab meciul și au fost conduși cu 2-0 (min. 2), 3-1 (3) și 6-2 (8). România reușit să se apropie în câteva rânduri la un gol, dar la pauză avantajul lusitanilor a fost de patru goluri, 15-11.

În debutul reprize secunde, portughezii au avut cinci goluri în plus pe tabelă, 16-11 (31), 17-12 (33), după care echipa noastră a început o cursă de urmărire, încheiată fericit în cele din urmă. În minutul 51, Portugalia încă avea un avantaj pe patru goluri, 25-21. Au urmat trei goluri consecutive ale echipei României, care în minutul 57 mai avea de recuperat un gol (24-25). Lusitanii au marcat pentru 26-24, dar România a reușit să înscrie două goluri în ultimul minut, prin Militaru și Racoțea (cu 17 secunde înainte de final), obținând egalul.

Nicușor Negru a marcat cele mai multe goluri ale echipei noastre, 7, restul fiind înscrise de Dan Racoțea — 5, Ramon Șomlea — 4, Nicolae Cristian Ungureanu — 3, Robert Militaru, Adrian Rotaru, Andras Szasz — 2, Gabriel Burlacu — 1.

Pentru Portugalia au marcat: Miguel Martins — 7 goluri, Cavalcanti — 6, Francisco Leitao — 4, Ricardo Mourao, Carlos Martins — 3, Davide Carvalho, Belmiro Alves, Diogo Branquinho — 1.

Qatarul a produs o surpriză prin victoria cu 27-26 în fața Spaniei. În celălalt meci al grupei, Serbia va întâlni Angola.

Următorul meci al tricolorilor va fi împotriva Qatarului, miercuri.