Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Noua Zeelandă este campioana mondială la rugby, după 24 de ani

Noua Zeelandă este campioana mondială la rugby, după 24 de ani

23 Oct 2011   •   12:51
După 24 de ani de aşteptare, Noua Zeelandă este din nou campioană mondială la rugby. A fost nevoie ca Noua Zeelandă să fie din nou ţara gazdă şi să beneficieze de suportul publicului incredibil pentru a se impune, învingând şi de această dată Franţa în finală, scor 8-7.

În prima repriză a fost înscris doar un eseu - netransformat -, de către Tony Woodcock pentru All Blacks, după o fază bine lucrată de linia de atac.

Rezerva Stephen Donald a dus apoi scorul la 8-0 în debutul reprizei secunde, dintr-o lovitură de pedeapsă, înainte ca Franţa să pună presiune şi căpitanul Thierry Dusautoir să găsească un spaţiu chiar pe mijlocul defensivei gazdelor. Francois Trinh-Duc a transformat şi a dus scorul la 8-7, însa Noua Zeelandă a rezistat până pe final pentru a obţine o victorie memorabilă.