Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Performanță uriașă pentru Cătălina Ponor, la Cupa Mondială de la Baku

Performanță uriașă pentru Cătălina Ponor, la Cupa Mondială de la Baku

Sursa foto: Foto: Facebook/Catalina Ponor
19 Mar 2017   •   13:25

Sportiva română Cătălina Ponor a câştigat finalele de la bârnă şi sol, duminică, la concursul de Cupă Mondială la gimnastică artistică de la Baku (Azerbaidjan).

Tripla campioană olimpică de la Atena (2004) s-a impus la sol cu 13,433, devansându-le în finală pe australianca Emily Little, 13,400, şi pe azera Marina Nekrasova, 12,833.

La bârnă, Ponor a ocupat primul loc în finală cu 13,833, fiind urmată în clasament de grecoaica Vasiliki Miloussi, 13,633, şi Emily Little, 13,433.

Cătălina Ponor se calificase în finale cu cele mai mari note, 13,233 la sol şi 14,233 la bârnă.

România a participat cu şapte gimnaşti la concursul de la Baku, Cătălina Ponor şi Anamaria Ocolişan, la feminin, Cristian Băţagă, Adelin Kotrong, Alexandru Andrei Ursache, Vlad Cotuna şi Ioan Laurenţiu Nistor, la masculin, Ponor fiind singura care s-a calificat în finale.

Sursă: Agerpres