Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Roxana Cocoş a cucerit medalia de bronz la CM de haltere de la Paris

Roxana Cocoş a cucerit medalia de bronz la CM de haltere de la Paris

de M.T.    |    09 Noi 2011   •   10:04

Roxana Cocoş a câştigat, marţi, medalia de bronz la stilul aruncat, în finala categoriei 63 de kilograme, la Campionatul Mondial de haltere care se desfăşoară la Paris.

La stilul smuls, sportiva din România a început competiţia cu 100 de kilograme, urcând apoi la 104 kg, pentru a încheia cu un nou record personal, 107 kilograme, cu care s-a clasat pe locul 6.

Câştigătorea probei, rusoaica Svetlana Tsarukaeva, a reuşit 117 kilograme, perfromanţă care reprezintă un nou record mondial, precedentul datând din 2005 şi fiind de 116 kg.

La stilul aruncat, Roxana Cocoş (22 de ani) a reuşit 131 kilograme din prima încercare, urcând apoi la 136 kilograme, pentru a încheia cu o ratare la 140 kilograme, suficient însă pentru medalia de bronz a probei.

Columbianca Mayia Maneza a doborât recordul mondial, cu 147 kilograme, cel anterior fiind stabilit tot de ea, în 2010.

La general, reprezentanta României a încheiat pe locul 4, medalia de aur revenindu-i rusoaicei Svetlana Tsarukaeva (255 kg), în timp ce podiumul a fost completat de Mayia Maneza (248 kg) şi de chinezoaica Xiaofang Ouyang (246 kg).

La masculin, în prima zi de competiţie, Marius Gîscan s-a clasat pe locul 18 (cat. 62 de kilograme), cu un bilanţ de 274 kilograme (115 la smuls şi 159 la aruncat).

Ceilalţi reprezentanţi ai României la Paris sunt Antoniu Buci (69 kg), Adrian Ghişoiu (77 kg), Răzvan Martin (77 kg), Gabriel Sâncrăian (85 kg) şi Valeriu Calancea (94 kg).