Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Taekwondo: România, locul 2 pe națiuni la Campionatul Mondial de la Jesolo

Taekwondo: România, locul 2 pe națiuni la Campionatul Mondial de la Jesolo

02 Iun 2015   •   09:55

Lotul de taekwondo al României a reușit o performanță remarcabilă la Campionatul Mondial care a avut loc la Jesolo (Italia), clasându-se pe locul secund în clasamentul final pe națiuni, informează Federația Români de Taekwondo ITF într-un comunicat, anunţă Agerpres.

Țara noastră a fost reprezentată de 21 de juniori, 27 de seniori, 8 antrenori și 1 arbitru la această competiție, la care au participat sportivi din 55 de țări. În ierarhia finală, prima poziție a fost ocupată de Noua Zeelandă, urmată de România, în timp ce pe locul al treilea s-a clasat Polonia.

Lotul României a obținut 13 medalii (la individual și pe echipe): 9 de aur, 2 de argint și 2 de bronz, surclasând națiuni puternice precum Germania, Polonia, Norvegia.

"Este o performanță incredibilă a sportului românesc, a taekwondo-ului și a muncii asidue depuse de sportivi, antrenori și membri din conducerea Federației Române de Taekwon-do ITF, în frunte cu președintele Cosmin Oprescu. Rezultatele de excepție obținute de sportivii români sunt o dovadă în plus a valorii taekwon-do-ului românesc. Imnul României a răsunat de atâtea ori în cadrul ceremoniilor de premiere din Italia, inspirând sentimentul de mândrie națională", se precizează în comunicat.

Cu ocazia Campionatului Mondial de la Jesolo, Alexandru Mureșan, directorul tehnic al Federației Române de Taekwon-do ITF, a obținut centura neagră 7 dan, devenind astfel singurul maestru din România care atinge acest nivel.

Rezultatele oficiale ale sportivilor români la CM de taekwondo:

Individual:

—Alexandru Ungur (CS Delta Cluj) — locul 1, campion mondial la Tehnici speciale, juniori masculin;

—Maria Popa (CS Liga de Est Vaslui) — locul 1, campioană mondială la Spargeri-forță, juniori feminin

—Dorian Neagu (CS Hwarang Sibiu) — locul 1, campion mondial la Spargeri-forță, juniori masculin; locul 2, vicecampion mondial la Luptă, juniori masculin +75 kg;

—Marius Dancu (CS Puma Club Sibiu) — locul 3, Luptă juniori masculin +75 kg;

—Mihai Mădăian (CS Ardealul Baia Mare) — locul 3, Luptă seniori masculin +85 kg.