Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Coreea de Sud s-a calificat în finala Cupei Asiei, după 27 de ani

Coreea de Sud s-a calificat în finala Cupei Asiei, după 27 de ani

26 Ian 2015   •   16:43

Echipa naţională a Coreei de Sud s-a calificat în finala Cupei Asiei, după o pauză de 27 de ani. Sud-coreenii au învins cu scorul de 2-0 (1-0), reprezentativa Irakului, în semifinale, şi speră ca în finala de sâmbătă să câştige trofeul pentru prima oară din 1960.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Jung-Hyub Lee, cu capul, în minutul 20, şi Young-Gwon Kim la cinci minute după pauză.

Irakienii, probabil obosiţi fizic după victoria dramatică obţinută în faţa Iranului în sferturile de finală, au jucat cu multă pasiune, însă nu au reuşit să devină prima echipă care să "spargă" defensiva coreeană în cele cinci meciuri disputate în Australia.

În cea de-a doua semifinală, care va avea loc marţi, de la ora 11.00, la Newcastle, se vor întâlni selecţionatele Australiei şi Emiratelor Arabe Unite.

Finala mică se va disputa vineri, de la ora 11.00, în timp ce finala mare este programată sâmbătă de la aceeaşi oră.