Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Croaţia, calificată în semifinale, după 4-3 cu Rusia la loviturile de departajare

Sursa foto: Foto: Facebook/Croatia
07 Iul 2018   •   23:58

Selecţionata Croaţiei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal 2018, după ce a învins echipa gazdă, Rusia, cu 4-3 la loviturile de departajare, scor 2-2 (1-1, 1-1) la finalul prelungirilor, sâmbătă seara, pe Stadionul Fişt din Soci, în ultimul sfert de finală.

La finalul prelungirilor, scorul partidei Rusia – Croaţia era 2-2, golurile fiind marcatede Cerişev ’31 şi Fernandes ‘115, respectiv Kramarici ’39 şi Vida ‘101.

1-0: Cerişev a deschis scorul cu un şut din afara careului.

1-1: Kramarici a înscris cu capul, după o centrare a lui Mandzukici.

1-2: Vida a marcat pentru croaţi, tot cu o lovitură cu capul.

2-2: Fernandes a egalat cu capul, după o lovitură liberă.

La loviturile de departajare, pentru Croaţia au marcat Brozovici, Modrici, Vida şi Rakitici. Kovacici a ratat.

Pentru Rusia au marcat Dzagoev, Ignaşevici şi Kuziaev. Au ratat Smolov şi Fernandes.

Cei doi portari au apărat câte o lovitură de departajare: Subasici la Smolov şi Akinfeev la Kovacici.