Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Juventus Torino, revenire senzațională pe Wembley și calificare în sferturile Ligii Campionilor

Sursa foto: Instagram Dybala
07 Mar 2018   •   23:45

Juventus Torino s-a calificat, miercuri seara, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Tottenham Hotspur cu scorul de 2-1 (0-1), la Londra, în manşa secundă a optimilor.

Cele două echipe terminaseră la egalitate, 2-2, în partida tur, de la Torino.

Tottenham a jucat mai bine în prima repriză și chiar a deschis scorul în minutul 39 prin Heung-Min Son,

După o oră de joc, Allergri a mutat tactic și l-a înlocuit pe Benatia cu Lichsteiner, aducându-l pe Barzagli din bandă în centrul apărării, în timp ce la mijloc a intrat Asamoah în locul lui Matuidi. La trei minute distanță, Gonzalo Higuain a fost găsit în careu de o minge centrată de Lichsteiner și prelungită de Khedira și a egalat.

Tottenham a cedat inițiativa și Dybala a reușit după alte trei minute să aducă Juventus în avantaj. Ocazia meciului a fost ratată de Tottenham în minutul 90, când Buffon a fost bătut la un șut pe poartă, mingea a lovit bara și a fost respinsă de pe linia porții de un fundaș, chiar din fața atacanților gazdelor.

Astfel, după 2-1 pe Wembley și 4-3 la general, Juventus continuă aventura europeană.