Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Manchester City a pierdut acasă cu Basel, dar s-a calificat în sferturile Ligii Campionillor

Sursa foto: Pixabay
07 Mar 2018   •   23:50

MANCHESTER CITY - BASEL. Echipa engleză de fotbal Manchester City s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, deşi a fost învinsă surprinzător acasă de FC Basel cu scorul de 2-1, în manşa secundă a optimilor.

City, care câştigase prima manşă cu 4-0, a deschis scorul prin brazilianul Gabriel Jesus (8). Mohamed Elyounoussi a restabilit egalitatea (17), iar
Michael Lang (71) a adus victoria oaspeţilor.

Gabriel Jesus a marcat golul cu numărul 100 pentru ''cetăţeni'' în Champions League. Manchester City nu mai pierduse pe teren propriu din decembrie 2016.

Pep Guardiola a menajat mai mulţi oameni de bază în meciul de miercuri cu Basel, fapt care le-a oferit elveţienilor şansa victoriei.

Sursă: Agerpres