Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Zenit Sankt Petersburg a cucerit Supercupa Rusiei

Zenit Sankt Petersburg a cucerit Supercupa Rusiei

13 Iul 2015   •   11:58

Echipa Zenit Sankt Petersburg a cucerit Supercupa Rusiei la fotbal, impunându-se cu scorul de 4-2 după executarea loviturilor de departajare în fața formației Lokomotiv Moscova, informează Agerpres.ro.

La finalul timpului regulamentar de joc și al prelungirilor, cele două echipe s-au aflat la egalitate, 1-1. Atacantul senegalez Baye Oumar Niasse a deschis scorul pentru gruparea moscovită, deținătoarea Cupei Rusiei (min.28), însă gazdele au reușit să egaleze în finalul reprizei secunde, prin Igor Smolnikov (min.83).

Italianul Domenico Cristico a fost cel care a transformat penalty-ul decisiv pentru Zenit, campioana en titre a Rusiei, pregătită de antrenorul portughez Andre Villas-Boas.

Clubul din Sankt Petersburg a cucerit, astfel, pentru a treia oară în istoria sa Supercupa națională, după victoriile din 2008 și 2011.