Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Emoții pentru Steaua, în partida cu Foresta

Emoții pentru Steaua, în partida cu Foresta

27 Oct 2016   •   23:52

Steaua Bucureşti s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României la fotbal, joi seara, după ce a învins formaţia de ligă secundă Foresta Suceava cu scorul de 2-1 (1-1), în deplasare.

Ovidiu Popescu (9) şi Adnan Aganovic (47) au marcat golurile Stelei, în timp ce pentru gazde a înscris Marius Matei (18), după o eroare a lui Bogdan Mitrea.

A fost primul meci de fotbal disputat în nocturnă la Suceava, gazdele închiriind o instalaţie mobilă pentru acest lucru.

Steliştii au controlat meciul şi au acuzat neacordarea unui penalty în minutul 37, pentru un henţ în careu la Alin Mutu. Steaua a avut o bară, prin Vlad Achim (85), iar Adnan Aganovic şi Dennis Man au ratat apoi singuri cu portarul.

Foresta, ocupanta locului secund în liga a doua, putea trimite meciul în prelungiri, dar Cornel Căinari a ratat din 6 metri (90+1).

Steaua a folosit o echipă cu mai multe rezerve, iar Mihai Pintilii şi Adnan Aganovic au evoluat pentru prima oară după lungi absenţe cauzate de accidentări.