Antena 3 CNN Sport Fotbal intern România - Finlanda 1-1. Ovidiu Hoban ne menţine în cursa pentru EURO 2016

România - Finlanda 1-1. Ovidiu Hoban ne menţine în cursa pentru EURO 2016

Sursa foto: Foto: Gsp.ro
08 Oct 2015   •   23:32

România a reuşit să egaleze in extremis Finlanda, într-o partidă contând pentru preliminariile EURO 2016 şi păstrează şanse importante de calificare la turneul final. Ovidiu Hoban a egalat, scor 1-1, în prelungirile partidei şi a readus România pe locul secund în grupa F, ultimul care asigură calificarea directă la turneul final din Franţa.

În urma acestui rezultat, România rămâne neînvinsă în grupa F şi acumulează 17 puncte, cu unul mai mult decât Ungaria. Mai mult, România păstrează contact şi cu primul loc, ocupa de Irlanda de Nord, care are un avans de trei puncte. "Tricolorii" au avantajul meciurilor directe, care ar conta în momentul în care România învinge în Feroe, iar Irlanda de Nord pierde în Finlanda, în ultima etapă.

România-Finlanda 0-1 LIVE -
minutul 91. Ovidiu Hoban înscrie după un şut respins al lui Andone şi readuce speranţa calificării. Este primul gol al lui Hoban pentru națională. Acum depindem doar de noi în ultima etapă şi nu ne mai interesează atât de mult celelalte rezultate.

minutul 85. Grecia înscrie golul de onoare la Belfast. Este abia al TREILEA gol al grecilor în aceste preliminarii. O formaţie nu mult schimbată faţă de cea care ne elimina de la barajul pentru Cupa Mondială, acum doi ani.

minutul 80. Pukki în situaţie 1 la 1 cu Tătăruşanu, însă goalkeeperul român ne menţine în joc.

minutul 76. România a stabilit cea mai lungă serie fără gol marcat din istoria echipei naționale, din 1922 încoace. Actuala naţională a întrecut recordul de 413 minute fără gol stabilit între 1947-1948.

minutul 74. Ungaria a întors rezultatul cu Insulele Feroe şi ne-a egalat în clasament. Iar ei au avantajul meciurilor directe. În ultima etapă noi trebuie să obţinem cu Insulele Feroe un rezultat mai bun decât obţin ungurii în Grecia. Dacă ei bat, mergem la baraj.

minutul 72. Pukki este faultat în careu, însă arbitrul nu vede şi ne iartă de un penalty.

minutul 69. La aceste scoruri, România are nevoie de o victorie în ultima etapă. Vestea bună ar fi că jucăm în Insulele Feroe. Vestea proastă este că Insulele Feroe au 7 puncte în grupa F şi că noi nu am mai înscris de 4 meciuri.

minutul 66. Ocaziile românilor se răzbună, aşa cum bine zice o vorbă din lumea fotbalului, şi Finlanda deschide scorul pe Arena Naţională. Pohjanpalo deschide scorul cu un şut în cros din interiorul careului.

România-Finlanda LIVE -
minutul 66. Ungaria egalează în partida cu Insulele Feroe. În acest moment, România are un avans de trei puncte şi totul se va decide în ultima etapă.

minutul 64. Torje este faultat la marginea careului şi România beneficiază de o lovitură liberă periculoasă. Se execută însă slab.

minutul 57. Irlanda de Nord şi-a asigurat calificarea, după ce a dus scorul la 3-0 în partida cu Grecia. Magennis reuşeşte dubla.

minutul 55. România şutează în bară pentru a doua oară. Torje şutează, iar mngea este deviată uşor. Altfel, finlandezii au văzut deja două cartonaşte galbene în această repriză.

minutul 49. Pukki are două ocazii la poarta noastră în tot atâtea minute, dar Tătăruşanu reţine în ambele ocazii.

minutul 46. A început repriza secundă. Irlanda de Nord duce deja scorul la 2-0 şi este ca şi calificată la EURO 2016.

minutul 45. Pauză. Irlanda de Nord conduce cu 1-0 Grecia şi grupa preliminară, în timp ce Ungaria nu reuşeşte să revină în partida cu Insulele Feroe, scor 0-1, şi se îndreaptă spre baraj.

minutul 43. Keşeru îl ia la ţintă pe portarul finlandezilor. Ne îndreptăm spre un 0-0 la pauză, însă momentan e un scor care ne convine. Nu prea ne convine seceta de goluri din ultimul timp, dar asta e o altă discuţie.

minutul 40. Într-o singură partidă care se mai dispută la această oră, în celelalte grupe, s-a mai marcat. Polonia conduce cu 1-0 în Scoţia, prin golul lui Lewandowski. Atacantul lui Bayern are 20 de goluri în toate competiţiile. Şi suntem abia pe 8 octombrie!

minutul 35. Irlanda de Nord deschide şi ea scorul în partida cu Grecia şi îşi consolidează prima poziţie în clasament. A marcat Steven Davis.

minutul 21. Suntem foarte periculoşi la fazele fixe. Un nou corner, o nouă minge care trece razant peste poartă.

minutul 16. Noi ocazii la poarta lui Hradecky. Mingea însă se încăpăţânează să intre în poartă.

minutul 13. Lovitură de teatru la Budapesta. Naţionala din Insulele Feroe a deschis scorul în partida cu Ungaria şi la acest scor suntem calificaţi la EURO 2016.

minutul 8. Un nou corner pentru România şi o nouă ocazie uriaşă. Dublă ratare a lui Stancu. Acesta a trimis întâi cu capul, în bară, ca apoi să reia peste poartă din 6 metri.

minutul 6. În celelalte partide din grupa F, Ungaria - Insulele Feroe 0-0, Irlanda de Nord - Grecia 0-0.

minutul 5. 40.000 de fani îi susţin pe tricolori din tribune.

minutul 1. Corner pentru România în debutul partidei şi o ocazie imensă pentru Chiricheş, din 5 metri.

România-Finlanda LIVE. UPDATE
 21:45. A început partida de pe Arena Naţională. Arbitrul scoţian Craig Thomson va conduce la centru meciul.

21:20. Echipa de start a Finlandei:  Hradecky - Arkivuo, Arajuuri, Moisander, Uronen - Ring, Halsti, Schuller, Hetemaj - Pukki, Pohjanpalo. Selecţioner: Markku Kanerva.

21:15. Motivul pentru care accesul pe Arena Nationala s-a facut cu intarziere.

20:35. Gol până în minutul 75 sau record negativ all-time!

ORA 20:30
. Fără gol de 3 meciuri, Iordănescu a pregătit o echipă ultraofensivă, având 5 oameni de atac în primul "11".
Iată echipa de start, conform DigiSport: Tătăruşanu - Papp, Chiricheş, D. Grigore, Raţ - Hoban - Torje, Sînmărtean, Chipciu - Keşeru, Stancu

ROMÂNIA - FINLANDA LIVE.
România întâlnește Finlanda, de la ora 21:45, în preliminariile pentru EURO 2016. Partida este transmisă LIVE text pe Antena3.ro.

ROMÂNIA - FINLANDA LIVE.  Victoria în acest meci este foarte importantă pentru echipa lui Anghel Iordănescu, care se bate nu doar pentru calificare, ci și pentru primul loc în grupa F.