Antena 3 CNN Sport Fotbal intern România - Portugalia, remiză albă în barajul pentru EURO 2017

România - Portugalia, remiză albă în barajul pentru EURO 2017

21 Oct 2016   •   23:28

Naţionala feminină de fotbal a României a terminat la egalitate cu formaţia Portugaliei, 0-0, vineri seara, în prima manşă a barajului pentru EURO 2017, pe Estadio do Restelo din Lisabona.

Tricolorele au reuşit un rezultat foarte bun şi au prima şansă la calificarea la EURO 2017, o premieră pentru fotbalul feminin românesc.

Portugalia a dominat jocul şi a avut mai multe ocazii de gol, ratând şi un penalty, prin Claudia Neto (9), care a trimis în bară.

Echipa gazdă a ratat o mare oportunitate în minutul 89, când Daria Silva a scăpat singură spre poartă, dar a fost blocată de Andreea Părăluţă. România a fost aproape să dea lovitura în prelungiri, dar Patricia Morais a respins în corner şutul Laurei Rus (90+1).

Calificarea la turneul final din Olanda se va decide pe 25 octombrie, la Cluj-Napoca.

Portugalia - România 0-0
Cláudia Neto a ratat un penalty în min. 9.

Sursă: Agerpres