Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Steaua, Dinamo şi Rapid s-au impus în meciurile amicale jucate vineri

Steaua, Dinamo şi Rapid s-au impus în meciurile amicale jucate vineri

Sursa foto: Foto: gsp.ro
09 Iul 2011   •   10:49

Steaua mai ştie să şi câştige, chiar dacă nu impresionează. După două egaluri, roş-albaştrii au învins cu 2-0 pe Rapid Ghidighici, o echipă a unui mic sat de lângă Chişinău, care a înlocuit adversarul iniţial, mult mai cunoscuta Hajduk Split.

Echipa lui Ronny Levy a jucat bine doar în prima jumătate de oră, perioadă în care a şi deschis scorul, la capătul unei acţiuni superbe finalizată de Raul Rusescu. Apoi, până la final, jocul Stelei a fost mediocru, nici măcar golul din penalty marcat de Bănel Nicoliţă în ultimele minute nereuşind să schimbe impresia generală.

Tehnicianul bucureştenilor a aliniat o formulă care s-ar putea regăsi şi în Supercupa cu Oţelul, Stanca - Martinovic, Galamaz, Gardoş, Latovlevici - Nicoliţă, Bicfalvi, Brandan, Cr. Tănase - Tatu, Rusescu, în repriza a doua intrând Cojocaru, Gabi Matei, aflat la debut, Iliev, Lupu, Roşu, Bejan, Băjenaru, Mihai Costea şi Dorinel Popa.

Rapid este spaima campioanelor în amicalele din această vară. După victoriile cu Maccabi Haifa (Israel) şi Wisla Cracovia (Polonia), giuleştenii s-au impus şi în faţa câştigătoarei titlului în Belgia, Genk, scor 2-1.

Cel mai bun jucător al echipei lui Răzvan Lucescu a fost Ciprian Deac. Jucătorul împrumutat de la Schalke a marcat pentru 1-0, ajutat şi de greşeala portarului advers, şi a centrat perfect la golul înscris de Oros. Scorul putea fi mult mai mare, dacă Sburlea, Pancu, Grigorie şi Marcos Antonio nu ar fi ratat din situaţii favorabile şi dacă arbitrul ar fi acordat penalty la faultul în careu asupra lui Creţu. Belgienii au redus din diferenţă după pauză şi chiar ar fi putut egala, dar bara l-a salvat pe Straton.

Răzvan Lucescu i-a trimis în teren pe C. Straton - V. Creţu, Marcos Antonio, Oros, Ezequias - I. Apostol, N. Grigore, Grigorie - Deac, Pancu, Sburlea, după pauză intrând şi Burcă, Bozovic, Herea, Alexa, Cassio şi Mihai Roman.

Tot cu 2-1 a câştigat şi Dinamo, care a întâlnit pe SK Anif, echipă din al treilea eşalon din Austria. Golurile „câinilor” au fost marcate după pauză, de Stănescu şi Chiacu, austriecii reducând din diferenţă din penalty, cu puţine minute înainte de final.

Liviu Ciobotariu a început cu G. Curcă - L. Rus, Crişan, Diabate, Muşat - Tobă, Mărgăritescu, Pătraşcu, Bakaj - Ţucudean, M. Niculae, în partea a doua fiind folosiţi Cazacu, Stănescu, Crăciun, Bucă, Scărlătescu, Chiacu şi Păun.