Antena 3 CNN Sport JO2016 Tenis de masă: Victorie de senzaţie pentru Adrian Crişan, calificat în optimi la Rio

08 Aug 2016   •   21:02

Jucătorul român de tenis de masă Adrian Crişan s-a calificat în optimile de finală ale probei de simplu la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, luni, după o victorie de senzaţie în faţa sud-coreeanului Lee Sangsu, cu 4-3 (9-11, 13-11, 5-11, 10-12, 12-10, 11-6, 13-11), anunță Agerpres.ro.

''Veteranul'' român de 36 de ani, aflat pe locul 90 în clasamentul mondial, s-a impus la capătul unui meci foarte disputat, dramatic pe alocuri, care a durat 53 de minute. Crişan, calificat in extremis la JO 2016, a reuşit să întoarcă scorul de la 1-3 la seturi şi a salvat o minge de meci în setul cinci.

Crişan şi-a egalat performanţa din 2012, de la Londra, când a ajuns până în optimi după un succes remarcabil în faţa germanului Timo Boll.

Adrian Crişan a fost numărul 12 mondial în februarie 2006 şi are patru medalii de bronz la Europene, trei cu echipa şi una la individual.

Lee (25 ani) este numărul 16 mondial (al 12-lea favorit la Rio), iar palmaresul său cuprinde un titlu de campion al Asiei la dublu mixt, argint la Mondiale în proba de dublu mixt, precum şi bronz mondial la dublu masculin şi cu echipa.

Crişan va juca în optimi cu campionul olimpic en titre, chinezul Zhang Jike, numărul patru mondial. Meciul este programat luni, la ora locală 21,30 (marţi, 03,30, în România).

Sursă: Agerpres