Antena 3 CNN Sport Roger Federer, calificat în sferturile de finală ale turneului Masters de la Paris

02 Noi 2018   •   08:27

Tenismenul elveţian Roger Federer (37 ani), numărul 3 mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Masters 1.000 ATP de la Paris, dotat cu premii totale în valoare de 4.872.105 euro, învingându-l în două seturi, 6-4, 6-3, pe italianul Fabio Fognini, într-o partidă disputată joi.

Federer, revenit după trei ani la competiţia din capitala Franţei, pe care a câştigat-o în 2011, se va lupta pentru un loc în semifinale cu japonezul Kei Nihikori (locul 10 ATP), care a dispus cu 6-4, 6-4 de sud-africanul Kevin Anderson (nr.7), în faţa căruia şi-a luat revanşa după eşecul suferit duminica trecută, în finala turneului de la Viena.

Într-un alt meci, din optimile de finală, austriacul Dominic Thiem, cap de serie numărul 6, aflat în cursa pentru calificarea la Turneul Campionilor de la Londra, a dispus cu 6-3 (3/7), 6-2, 7-5, de croatul Borna Coric (nr.11), iar în turul următor îl va avea ca adversar pe deţinătorul titlului la turneul de la Paris, americanul Jack Sock (nr.11), învingător cu 6-0, 6-4 în faţa "lucky loser"-ului tunisian Malek Jaziri, înlocuitorul lui Rafael Nadal.

Germanul Alexander Zverev, favoritul numărul 4, a acces la rândul său în sferturile de finală, impunându-se cu 6-4, 6-2 în faţa argentinianului Diego Schwartzman (nr.15). Zverev (21 ani), care a reuşit să atingă această fază a competiţiei la şapte dintre cele nouă turnee Masters 1.000 din 2018, a ajuns la 54 de victorii de la debutul sezonului şi mai are nevoie de un singur succes pentru a egala recordul personal de 55 de victorii, stabilit în 2017. El îl va înfrunta în meciul următor pe rusul Karen Hacianov, care l-a învins, la capătul unui meci extrem de disputat, pe americanul John Isner, cap de serie numărul 8, de care a dispus în trei seturi. 6-4, 6-7 (9/11), 7-6 (10/8), după 2 ore şi 28 minute de joc.

Sursă: Agerpres