Antena 3 CNN Sport Tenis Alexandra Dulgheru a fost învinsă în primul tur la US Open

Alexandra Dulgheru a fost învinsă în primul tur la US Open

de S.T.    |    01 Sep 2015   •   19:35

Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru a fost învinsă de germanca Angelique Kerber cu scorul de 6-3, 6-1, marți, în runda inaugurală a turneului US Open, ultimul de Mare Șlem al anului, care are loc la arenele Flushing Meadows din New York.

Alexandra Dulgheru a fost aproape să înceapă cu un break, dar a irosit cele două puncte de ghem create pe serviciul adversarei în debutul meciului și Kerber a avut o serie excelentă de cinci jocuri consecutive câștigate. Dulgheru a reușit apoi o revenire, a luat trei ghemuri la rând, dar a ratat din nou două mingi de 4-5 și germanca, a 11-a favorită, a închis setul (39 minute), cu 6-3.

Setul secund a fost și mai scurt, Kerber impunându-se cu un sec 6-1 (27 minute).

Românca va fi recompensată pentru participare cu 39.500 dolari şi 10 puncte WTA.