Antena 3 CNN Sport Tenis ATP: Adrian Ungur, pe tabloul principal la Istanbul

ATP: Adrian Ungur, pe tabloul principal la Istanbul

de M.Z.    |    24 Apr 2016   •   22:54

Tenismanul român Adrian Ungur s-a calificat pe tabloul principal al turneului ATP de la Istanbul, dotat cu premii totale de 463.520 euro, unde va juca în runda inaugurală cu sârbul Filip Krajinovic, potrivit agerpres.ro.

Ungur (32 ani, 193 ATP) a trecut în primul tur al calificărilor de japonezul Hiroki Moriya (25 ani, 204 ATP) cu 6-1, 1-6, 6-2, după o oră și 43 de minute.

Duminică, în ultimul tur al calificărilor, Ungur s-a impus în fața argentinianului Maximo Gonzalez (32 ani, 137 ATP) cu 6-3, 7-5, într-o oră și 44 de minute. Piteșteanul pierduse primele două confruntări cu Gonzalez: în 2005, în optimi la Montevideo, sud-americanul s-a impus cu 6-3, 7-5, iar în 2010 la Milano, Ungur a abandonat la scorul de 6-4, 4-1 pentru argentinian, în sferturile de finală.

Ungur și-a asigurat un cec de 4.305 euro și 12 puncte ATP, urmând să joace în primul tur cu Krajinovic (24 ani, 109 ATP). Sârbul conduce cu 2-1 în meciurile directe, singura victoria a lui Ungur fiind consemnată în 2010, în primul tur la Rimini, cu 1-6, 6-3, 6-2. Krajinovic a câștigat în 2012 în primul tur la Todi, cu 4-6, 7-6 (2), 6-1, și anul trecut, în finală la Cordenons, când Ungur a abandonat la scorul de 5-7, 6-4, 4-1.

Marius Copil (25 ani, 186 ATP) a fost învins în ultimul tur al calificărilor la Istanbul de rusul Andrei Rublev (18 ani, 154 ATP) cu 4-6, 6-0, 6-3, într-o oră și 37 de minute, deși arădeanul a reușit 9 ași. Copil a trecut în primul tur al fazei preliminare de italianul Flavio Cipolla (32 ani, 307 ATP), cu 6-2, 6-4.

Românul va primi pentru participare un cec de 1.940 euro și 6 puncte ATP.